BBC: Armáda USA chce vyslat do Afghánistánu další 3000 vojáků

Američtí vojenští představitelé a tamní ministerstvo zahraničí doporučuje vyslat v boji proti Tálibánu do Afghánistánu nejméně 3000 vojáků. Podle BBC World Service mají  pomoci v boji proti radikálům z hnutí Tálibán.

Američtí vojenští představitelé a ministerstvo zahraničí doporučuje vyslat do Afghánistánu nejméně 3000 vojáků. Tyto nové síly by měly pomoci v boji proti radikálům z hnutí Tálibán. Vojenští vůdci rovněž požadují obnovení pravomoci k leteckým úderům mířeným proti vůdcům Tálibánu.

Prezident Spojených států Donald Trump návrh neodsouhlasil. Požadavek obsahuje rovněž žádost, aby ostatní členské státy Severoatlantické aliance vyslaly na území Afghánistánu 3 až 5 tisíc vojáků.

V této zemi v současné době působí 13 tisíc vojáků NATO. Z toho jich je 8400 z USA. Americká armáda oficiálně ukončila boj proti Tálibánu v roce 2014. Speciální jednotky ovšem podporují afghánské vojáky i v současnosti.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Bývalý socialistický předseda francouzské vlády Manuel Valls řekl, že se chce přidat do strany nově zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona. Hodlá tak na jeho straně bojovat v parlamentních volbách, které se mají uskutečnit v příštím měsíci. Valls řekl, že socialisté jsou mrtví a bude tak kandidovat za „prezidentskou většinu“. Státní úředníci na to reagovali se slovy, že má 24 hodin na to, aby se zaregistroval do Macronovy strany Vpřed!. Tato strana přitom shání členy právě pro červnové volby. Seznam svých kandidátů hodlá předložit do čtvrtka.

 

Na území jižní Afriky ve významné síti jeskyň bylo nalezeno útočiště starověkých lidských předků. Nálezy zahrnující dobře zachovanou lebku podporují myšlenku, že lidé Homo naledi záměrně uchovávali pozůstatky svých druhů do jeskyň. Tento důkaz potvrzuje jejich poměrně složité chování. Ve spojitosti s velikostí mozku, který u Homo naledi oproti tomu lidskému dosahoval třetinové velikosti, jde o překvapivé zjištění. Tento předchůdce člověka žil relativně nedávno a to před 235 tisíci lety. Tato skutečnost by znamenala, že Homo naledi žili ještě v době, kdy planetu Zemi již obývali lidé.  

 

Sedm mladých uprchlíků čelí v Německu obvinění kvůli útoku na bezdomovce, kterého se měli dopustit o Vánocích. Šest osob je ve spojitosti s tím obviněno z vraždy. Běženci měli zapálit noviny, které bezdomovec používal jako svoji pokrývku. Útok, který zaznamenala televize CCTV, šokoval celou zemi. Šest obviněných osob pochází ze Sýrie a jeden člověk z Libye. Věk mladíků se pohybuje v rozmezí 16 až 21 let.

  

Odstupující guvernér Jakarty Basuki Thaja Purnama byl odsouzen na dva roky vězení za rouhání. Tento trest je tvrdší, než se původně očekávalo. Purnama měl v rámci své loňské kampaně urazit islám s odkazováním na jeden verš z koránu. Bývalý guvernér je křesťanem žijícím ve většinové Indonésii. Odpovědnost za rouhání ale popírá a plánuje se odvolat. Tento případ je považován za zkoušku náboženské tolerance v Indonésii. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Armáda USA chce vyslat do Afghánistánu další 3000 vojáků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

  Komerční sdělení ·

  Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

 2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

  Společnost ·

  Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

 3. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 4. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.