BBC: Američtí vědci nejspíš nalezli způsob, jak ochránit plod před virem zika

Američtí vědci nejspíšobjevili způsob, jak ochránit plod v děloze matky před škodlivými efekty viru zika. Vědci prozatím experimentovali na myších. Na nich použili očkovací látku s kmenovými buňkami extrahovanými z osob, kteří prošli infekcí způsobenou virem zika. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Pokud bude vakcína úspěšně odzkoušena na lidech, může látka ochránit těhotné před infekcí. Zika, kterou přenášejí komáři, může dětem způsobit těžkou vývojovou poruchu mozku, takzvanou mikrocefalii.

Vědci zdůrazňují, že budou potřebovat roky testování, aby zjistili, jestli půjde o bezpečnou a účinnou léčbu pro těhotné ženy. Mezitím se další vědcí zaměří na vytváření vakcíny, která ochráni lidi před samotným virem. To je v současnosti výzkum, který je na prvním místě.

Virus zika šíří komáři. Ohniska nákazy jsou v Americe a v poslední době se virus rozšiřuje i na území jihovýchodní Asie. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ve Spojených státech dnes začínají ostře sledované prezidentské volby, ve kterých se střetnou demokratická kandidátka Hillary Clintonová s republikánem Donaldem Trumpem. Oba kandidáti v pondělí do posledních hodin pokračovali ve volební kampani. Setkali se s voliči v Severní Karolíně, Pensylvánii a Michiganu. Poslední průzkumy dávají Clintonové zhruba čtyřprocentní náskok před jejím sokem. Vedle voleb hlavy státu, všech Kongresmanů ve Sněmovně reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů v úterý budou Američané hlasovat i v řadě místních referend. Na některých místech Spojených států panují mimořádná bezpečnostní pravidla. Například New York vysílá do svých ulic na 5000 policistů, kteří tam budou dohlížet na bezpečnost. Právě v tomto východoamerickém velkoměstě budou výsledky voleb sledovat jak Clintonová, tak Trump.
 
Jihokorejské státní zastupitelství provedlo razii v kanceláři firmy Samsung Electronics v souvislosti s vyšetřováním politického skandálu korejské prezidentky Pak Kun-hje. Samsung čelí podezření, že finančně podporoval dceru blízké přítelkyně prezidentky Čoj Sun-sil. Ta měla podle obvinění využívat svého přátelství s hlavou státu a zasahovat do politiky a byznysu. Firma Samsung razii potvrdila. Prezidentka nyní čelí tlaku na svou rezignaci, její preference se pohybují kolem propastných pěti procent.
 
Australský senát zablokoval návrh vlády na vypsání referenda k sňatkům osob stejného pohlaví. Homosexuálové nyní mohou ve většině australských států uzavírat registrované partnerství, ale v rámci federálního zákona nejsou oficiálně svoji. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Australanů sňatky partnerů stejného pohlaví podporuje. Opozice a další kritici referenda nicméně poukazují na to, že vypsání plebiscitu by bylo drahé a mohlo by zbytečně rozpoltit veřejnost.
 
Maďarský parlament bude v úterý hlasovat o dodatku k ústavě, který zakazuje povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Navrhované změny zahrnují zákaz usazování skupin migrantů s tím, že o jejich přijetí lze rozhodovat jen na základě individuálních žádostí. Hlasování je reakcí na unijní dohodu o kvótách z minulého roku, podle níž by se napříč Evropskou unií mělo přerozdělit 160 000 uprchlíků. Maďarsko by v přepočtu muselo nabídnout usazení necelým 1300 osobám. Maďaři už kvóty odmítli v říjnovém referendu, kde proti povinným kvótám hlasovalo 98 procent obyvatel.
  
Filipínští islamisté unesli německého jachtaře, který se se svou ženou plavil na jihu Filipín. Manželku podle vyjádření filipínské armády zabili a její tělo nechali na opuštěné lodi. Za únosem je skupina Abú Sajaf, která unáší cizince kvůli výkupnému. Německý pár už byl před osmi lety unesen somálskými piráty, kteří je zadržovali měsíc.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Američtí vědci nejspíš nalezli způsob, jak ochránit plod před virem zika Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.