BBC: Americký Senát se postavil proti zpřísnění kontroly zbraní, Egypt nevrátí Saúdům ostrovy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Senát Spojených států amerických se postavil proti zpřísnění kontrole zbraní. Neomezil ani prodej zbraní lidem, kteří jsou na seznamu potenciálních teroristů. BBC si dále všímá toho, že egyptský soud zrušil rozhodnutí vlády ohledně navrácení dvou ostrovů v Rudém moři Saúdské Arábii.

Americký Senát se postavil proti zpřísnění kontroly zbraní, včetně omezení prodeje zbraní lidem, kteří jsou na seznamu potenciálních teroristů. Senát rozhodoval o čtyřech předložených návrzích, které na jeho stůl přišly po atentátu v Orlandu na Floridě. Ozbrojený muž v tamním gay baru zastřelil 49 lidí. Republikánský senátor John Cornyn řekl, že problém nespočívá v kontrole zbraní, ale boj se musí soustředit na eliminování islámského extremismu.

 

Egyptský soud zrušil rozhodnutí vlády ohledně navrácení dvou ostrovů v Rudém moři do rukou Saúdské Arábie. Navrácení ostrovů přitom v dubnu v rámci návštěvy krále Saúdské Arábie Salamana oznámil egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Konkrétně mělo jít o ostrovy Tiran a Sanafir. Více než 150 lidí bylo uvězněno kvůli protestům ohledně samotné dohody. Úterní verdikt není ještě definitivní. Zvrátit jej může rozhodnutí vyššího soudu.

 

V blízkosti provizorního uprchlického tábora na hranici Sýrie s Jordánskem došlo k bombovému útoku, který připravil o život nejméně šest jordánských vojáků. Dalších 14 lidí bylo zraněno. Explozi způsobil automobil naložený výbušninami. Jordánská armáda uvedla, že několik dalších nepřátelských vozidel bylo zlikvidováno. Před hranicemi čeká více než 50 tisíc uprchlíků. Přes jordánské hranice je ovšem denně pouštěno kvůli bezpečnostním opatřením 50 až 100 běženců.

 

Belgické policii dnes ráno telefonoval muž s tím, že má na sobě pás s výbušninami. Před bruselským obchodním centrem City 2 poté došlo k zadržení podezřelého muže. Celá oblast kolem nákupního střediska byla uzavřena a na scéně se objevil tým pyrotechniků. Ten žádné nálože nakonec neobjevil. Informaci přinesla bruselská prokuratura. Podle ní měl podezřelý muž na sobě pouze maketu sebevražedného pásu.

 

Na internetu se objevilo video poukazující na to, jak zaměstnanci čínské banky dostávají na veřejnosti výprask za špatný výkon během tréninku. Celá událost vyvolala pobouření. Video ukazuje trenéra školícího programu, který se ptá osmi zaměstnanců na to, proč se nesnažili v rámci tréninku překonat sebe samotné. Poté je udeřil holí. Zprávy také uvádějí, že jim za trest oholil vlasy.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Americký Senát se postavil proti zpřísnění kontroly zbraní, Egypt nevrátí Saúdům ostrovy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.