BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou podporovaných syrských demokratických sil. BBC World Service dodává, že je to vůbec poprvé, co v syrském konfliktu sestřelila americká koalice syrský stíhač.

Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Syrská armáda uvedla, že její bojová letadla se právě účastnila mise vedené proti samozvanému Islámskému státu. Podle státní televize se ale v neděli dostala pod palbu. Spojené státy americké oznámily, že šlo o sebeobranu poté, co syrská armáda shodila bomby na pozice syrských povstalců podporovaných americkou armádou.

K samotnému incidentu došlo ve městě Ja´Din, které je pod kontrolou syrských demokratických sil (SDF) a leží na okraji města Rakka. USA oznámily, že odpověděly bez váhání. Zdůraznily ovšem, že nechtěly bojovat proti syrskému režimu.

BBC nicméně dodává, že ačkoliv se jedná o první sestřelení syrské stíhačky, napětí a incidenty mezi oběma stranami rostou. Začátkem tohoto měsíce USA sestřelily pro-syrský vládní ozbrojený dron poté, co bombardoval koaliční sily v blízkosti hraničního přechodu al-Tanf mezi Sýrií a Irákem. Měsíc předtím koaliční letouny bombardovaly konvoj pro-syrských vládních sil.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

U londýnské mešity najela v noci na dnešek do chodců dodávka. Několik lidí je zraněno. Policie uvedla, že jde o „závažnou událost“. K útoku došlo konkrétně v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Britská muslimská rada oznámila, že dodávka „úmyslně“ najela do muslimů, kteří právě opouštěli večerní modlitbu. Britská premiérka Theresa Mayová označila incident za „hroznou událost“ a dodala, že všechny její myšlenky patří zraněným lidem, jejich blízkým a záchranným složkám operujícím na místě. 

 

Hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Francie v pohybu (REM) zvítězilo v nedělním druhém kole francouzských parlamentních voleb s jasným předstihem. Stalo se tak jen pár týdnů poté, co se Macron stal novým francouzským prezidentem. Společně se spojenci z centristické formace MoDem získal v 577 členném Národním shromáždění více než 300 mandátů. Vítězství REM nebylo ovšem tak přesvědčivé, jak očekávaly předvolební průzkumy. Druhé místo obsadili pravicoví Republikáni se 126 poslanci. Třetí příčku ovládli socialisté s necelými pěti desítkami místy. Druhé kolo francouzských parlamentních voleb zaznamenalo slabou voličskou účast, když se jej zúčastnilo rekordní minimum voličů (42 %).

 

Americké námořnictvo identifikovalo sedm námořníků, kteří zemřeli poté, co se jejich torpédoborec Fitzgerald v sobotu srazil s nákladní lodí plující v japonských vodách. Americké námořnictvo ve svém prohlášení informovalo o tom, že oběti nehody objevilo v zaplavených kajutách. Srážka lodí si vyžádala nejméně další tří zranění. K této kolizi došlo u přístavního města Yokosuka. Většina posádky amerického torpédoborce během srážky spala. Americké námořnictvo nehodu vyšetřuje.

  

Ozbrojenci v neděli zastřelili v populárním turistickém letovisku v Mali dva lidi. Jde přitom o oblast, kterou navštěvují turisté ze Západu. Informaci uvedl tamní ministr obrany Salif Traore. Podle jeho slov šlo o džihádistický útok. Proti ozbrojencům zasahovaly speciální maliské jednotky, které zajistily záchranu rukojmích. K samotnému útoku došlo v luxusním letovisku ležícím východně od hlavního města Bamako. Ministr obrany oznámil, že bezpečnostní síly zabily čtyři útočníky. V rámci operace speciálních jednotek došlo k záchraně 32 hostů. Na útoku proti džihádistům se rovněž podílely maliské speciální síly podporované vojáky OSN a vojáky z francouzské protiteroristické jednotky. 

 

Portugalsko vyhlásilo tři dny státního smutku za 61 obětí, které si vyžádal jeden z nejhorších lesních požárů v dějinách země. Mezi oběťmi figurují čtyři děti. Většina lidí zemřela ve vozech, když se pokoušela uprchnout z vnitrozemní zalesněné oblasti Pedrógão Grande. Stovky hasičů stále bojují s požárem na několika frontách. Portugalský předseda vlády Antonio Costa situaci označil jako největší tragédii, kterou v posledních letech způsobily lesní požáry. Mezi 54 zraněnými osobami figurují čtyři hasiči. K požáru dochází v několika částech horské oblasti vzdálené asi 200 km severovýchodně od hlavního města Lisabonu.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun Foto: cpaulfell / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

  2. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

    Byznys ·

    Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.