BBC: Americká armáda míří do Polska. Na cestě jsou tanky, obrněná vozidla a 3000 vojáků

Do Polska míří americká armáda. Na cestě jsou tanky, obrněná vozidla a více než 3 tisíce vojáků. Toto opatření dosluhujícího amerického prezidenta Baracka Obamy má uklidnit obavy z agresivních aktivit Ruska namířeným proti členským státům Severoatlantické aliance (NATO). Informuje o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Americké tanky a obrněná vozidla se společně s více než třemi tisícovkami amerických vojáků přesouvají do Polska. Jde o reakci prezidenta Baracka Obamy, která má uklidnit obavy vyplývající z agresivních aktivit Ruska namířeným proti členům Severoatlantické aliance (NATO).

Americká armáda se přesouvá na území Polska pár dní před uvedením do úřadu nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten přitom signalizuje, že chce zlepšit vztahy s Moskvou. USA těmito kroky posílí prostřednictvím své armády Evropu v největší míře za poslední desetiletí. Do Německa již dorazilo více než 80 bitevních tanků a stovky obrněných vozidel. Nyní se přesouvají po silnicích a železnici do východní Evropy. Americká obrněná brigáda zahájí rovněž vojenské cvičení v Pobaltí. Tyto kroky mají po ruském zásahu na Ukrajině uklidnit nervózní spojence NATO.

_____________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Ředitel amerického vládního úřadu pro etniku Walter Shaub zkritizoval budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že předal svým synům pod kontrolu jeho obchodní impérium. Shaub varoval, že tyto praktiky neodpovídají standardům, které dodržovali američtí prezidenti v průběhu minulých čtyřiceti let. Shaub rovněž uvedl, že se Trump tímto krokem nezbavil střetu zájmů. Do bílého domu Trump nastoupí 20. ledna.

 

Turecký premiér Binali Yildirim se zapojil do mírových jednání v Ženevě uprostřed pokusů o sjednocení rozděleného Kypru. Zástupci Organizace spojených národů (OSN) uvedli, že příjezd tureckého představitele neočekávali. Tato skutečnost poukazuje na důležitý význam rozhovorů. Těch se také zúčastnil britský ministr zahraničí Boris Johnson a vedoucí vůdci kyperských Řeků a kyperských Turků. Aby dohoda vstoupila v platnost, tak by musela získat podporu obou kyperských komunit v oddělených referendech.

 

Izraelská armáda uvedla, že odhalila podvod ze strany ozbrojenců z palestinské teroristické skupiny Hamás. Ta se pokusila nabourat do mobilních telefonů izraelské armády tím, že se vydávala na sociálních sítích za ženy. Jeden z důstojníků řekl, že se členové Hamásu pomocí falešné identity pokusili navázat s izraelskými vojáky přátelství. Desítky vojáků byly přesvědčováni, aby si nainstalovaly aplikaci, která jim umožní komunikovat přes video. Program ale nefungoval. Aplikace měla naopak sledovat kamerami a mikrofony členy izraelské armády.

 

Spojené státy americké by mohly zablokovat přístup k ostrovům vybudovaných Čínou ve sporných vodách Jihočínského moře. Řekl to Trumpův budoucí ministr zahraničí Rex Tillerson. Peking buduje umělé ostrovy u útesů ve vodách, které si nárokují i jiné národy. Tillerson přirovnal čínské kroky k ruskému zabavení Krymu. Tillerson rovněž řekl, že Spojené státy musí Číně vyslat jasný signál o zákazu budování dalších ostrovů. Dále jí musí ukázat, že na již existující ostrovy nemá přístup.

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Americká armáda míří do Polska. Na cestě jsou tanky, obrněná vozidla a 3000 vojáků Foto: ČTK/AP/Ralf Hirschberger

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.