BBC: Alžběta II. zkritizovala čínské úředníky; atentát v Bagdádu připravil o život nejméně 64 lidí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se čínští úředníci během loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga ve Velké Británii chovali hrubě. Britská královna Alžběta II. to řekla velitelce, která tehdy dohlížela na bezpečnost čínské návštěvy. BBC si dále všímá atentátu v iráckém hlavním městě Bagdádu. Ten si vyžádal smrt nejméně 64 lidí. Dalších 87 osob je zraněno.

Čínští úředníci se během loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga chovali podle britské královny Alžběty II. velmi hrubě. Panovnice to sdělila policejní velitelce dohlížející v rámci čínské návštěvy na bezpečnost. BBC výměnu názorů publikovalo na svých webových stránkách. Diskuze proběhla v rámci středeční zahradní párty v Buckinghamském paláci. Kritika směřující k čínským úředníkům přišla krátce poté, co britský premiér David Cameron řekl, že na summit proti korupci se chystají nejvíce zkorumpované státy. Za ty přitom označil Nigérii a Afghánistán.

 

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari řekl, že od nikoho nečeká žádnou omluvu poté, co britský premiér David Cameron označil jeho zemi za zkorumpovanou. V rámci svého projevu na akci symbolizující boj proti korupci řekl, že má větší zájem o navrácení odcizených aktiv, které nyní drží britské banky. Buhari uvedl, že jeho vláda se zavázala bojovat proti korupci.

 

Po celé Francii vypukly protesty poté, co vláda protlačuje kontroverzní pracovní reformy. V Nantes se demonstranti střetli s bezpečnostními silami. Před budovou Národního shromáždění v Paříži zase policisté použili na protestující slzný plyn. Vláda předem odhlasovala zvláštní způsob, který jí umožnil reformu zavést bez schvalování v parlamentu. Domnívá se, že je nutná pro snížení míry nezaměstnanosti. Reforma usnadňuje zaměstnavatelům najímání zaměstnanců i udílení výpovědí. Podle kritiků však má usnadnit i obcházení práv zaměstnanců na plat, placené přesčasy a přestávky.

 

Nastražená výbušnina uvnitř automobilu na přeplněné šíitské tržnice v severním iráckém Bagdádu připravila o život nejméně 64 lidí a zranila dalších 87 osob. K zodpovědnosti za atentát se přihlásil samozvaný Islámský stát. Podle oficiální údajů je mezi oběťmi mnoho žen a dětí. Několik zraněných osob zůstává v kritickém stavu. Výbuch mimo jiné poškodil okolní budovy a další vozidla.

 

Nová reklama seznamovací aplikace Tinder naznačuje, že indické rodiče své dceři schvalují jít na rande, které si domluvila prostřednictvím právě dříve zmíněné aplikace. V samotném videu hovoří dcera se svojí matkou a chystá se jít ven. Nechce přiznat, že jde na rande. Proto řekne, že se chystá na divadelní představení. Matka nicméně uvidí upozornění informující o nové příchozí zprávě z Tinderu. Matka vše uvidí a pouze se na svoji dceru usměje a pustí ji ven. Video nahrané 7. května zhlédlo více než 400 tisíc lidí. Panuje ovšem určitá skepse ohledně toho, zdali reklama odráží realitu z většiny indických domácností.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Alžběta II. zkritizovala čínské úředníky; atentát v Bagdádu připravil o život nejméně 64 lidí Foto: Shutterstock.com: Alžběta II.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.