BBC: Agentura Moody's snížila Číně rating poprvé od roku 1989

Ratingová agentura Moody's snížila Číně rating o jeden stupeň. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service tak učinila poprvé od roku 1989. Ratingové hodnocení konkrétně snížila ze stupně Aa3 na A1. Důvodem jsou rizika vyplývající z vysoké míry zadluženosti. 

Ratingová agentura Moody's  snížila Číně rating o jeden stupeň. Učinila tak z rostoucích rizik vyplývajících z vysoké míry zadluženosti. Ratingové hodnocení pak konkrétně snížila ze stupně Aa3 na A1. K tomuto kroku přistoupila poprvé od roku 1989.

Čínské ministerstvo financí oznámilo, že to společnost Moody's s ekonomickými problémy země přehání a podceňuje rovněž reformní snahy Číny. Snížení ratingu může způsobit zvýšení nákladů na půjčky pro čínskou vládu.

Čínský dluh dosahuje zhruba 260 % hrubého domácího produktu (HDP). Vyšší úroveň dluhu obvykle představuje větší míru rizika. Čínská ekonomika v roce 2016 rostla o 6,7 %. O rok dříve rostla přitom o 6,9 procent, což představovalo nejpomalejší růst od roku 1990.

______________________________________________________________

BBC dále informuje:

Dvaadvacetiletý Salman Abedi, který spáchal bombový útok v Manchesteru, měl pravděpodobně více kompliců. Informaci o tom oznámila britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Teroristický čin si vyžádal smrt dvaadvacet lidí, mezi nimiž figurují především děti a mladiství. Dalších 64 osob utrpělo zranění. Terorista cílil na multifunkční halu, v níž vystupovala americká zpěvačka Ariana Grandeová. Teroristická hrozba se nyní dostala na nejvyšší „kritickou“ úroveň. Tato skutečnost počítá s bezprostředním rizikem dalších teroristických útoků. Britští vojáci nyní budou nasazeni, aby ochránili klíčová místa. Oproti předchozím atentátům šlo podle Ruddové o sofistikovanější teroristický útok. Tato skutečnost nasvědčuje tomu, že Abedi pravděpodobně nezosnoval atentát sám.

 

Americký prezident Donald Trump se v rámci své zahraniční cesty osobně setkal ve Vatikánu s papežem Františkem. Na schůzku přišel se svojí ženou Melanií, dcerou Ivankou a zetěm Jaredem Kuschnerem. Tato schůzka byla velmi očekávaná, protože oba dva muži se již na dálku střetli ohledně témat týkajících se migrace a změn klimatu. Americkou hlavu státu rovněž čeká setkání s italským prezidentem a předsedou vlády. Trump později odletí do Bruselu na summit Severoatlantické aliance (NATO).

 

Tchajwanský nejvyšší soud rozhodl ve prospěch homosexuálních sňatků. Připravil tak cestu k tomu, aby se se Tchaj-wan stal první asijskou zemí, v níž dojde k legalizaci svazků stejného pohlaví. Nejvyšší soud konkrétně rozhodl o tom, že stávající zákony porušují právo lidí stejného pohlaví a jsou protiústavní. Parlament má nyní dva roky na to, aby pozměnil stávající zákony nebo zavedl nové.

 

V Rusku zemřel ve věku 75 let vnuk sovětského vůdce Josifa Stalina, podlehl rakovině. Talentovaný divadelní režisér Alexander Burdonsky se narodil se jménem Alexander Stalin. Svého rodného jména se ovšem vzdal a vzal si příjmení po své matce. Učinil tak kvůli tomu, aby jej veřejnost nespojovala se sovětským diktátorem. Burdonsky vedl několik let Centrální akademické divadlo ruské armády v Moskvě. Loni zemřel ve věku 80 let další vnuk Stalina Jevgenij Džugashvili. Tento muž ovšem ochraňoval památku svého děda. Burdonského otec, Vasily Stalin měl obtížný vztah se sovětským vůdcem a ve věku 40 let zemřel kvůli alkoholismu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Agentura Moody's snížila Číně rating poprvé od roku 1989 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.