BBC: Afghánské vládě se podařilo dobýt Kundúz; Abbás podle Izraele podněcuje vznik nepokojů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že afghánské vládě se podařilo převzít kontrolu nad severoafghánským městem Kundúz. BBC si dále všímá prohlášení palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který Valnému shromáždění OSN řekl, že Palestinci se necítí být vázáni smlouvami podepsanými s Izraelem. Kancelář izraelského premiéra na to reagovala tím, že Abbás svými slovy podněcuje vznik nepokojů. 

Ministr zahraničních věcí USA John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se shodli na tom, že by jejich země měly koordinovat své vojenské akce v Sýrii, aby se tak zamezilo vzájemným konfliktům. Ministři to uvedli na společné tiskové konferenci v New Yorku, která se konala jen několik hodin poté, co Rusko uskutečnilo první letecké útoky v Sýrii. Jedna z oblastí, která byla cílem ruských leteckých útoků, bylo město Talbiseh. Podle zdrojů britské rozhlasové a televizní stanice BBC jsou mezi oběťmi ruského útoku také civilisté.

 

Afghánská vláda oznámila, že se jí podařilo znovu převzít kontrolu nad severoafghánským městem Kundúz. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra zveřejnil na oficiálním účtu na sociální síti Twitter informaci, že armáda osvobozuje město od povstalců z hnutí Tálibán, které na místě utrpělo těžké ztráty. Tálibán se k současné situaci zatím nevyjádřil. Město Kundúz bylo prvním větším městem, které padlo do rukou příslušníků hnutí Tálibán od chvíle, kdy toto hnutí přišlo o moc po invazi vedené Spojenými státy před 14 lety.

 

Vůbec poprvé v historii byla na ústředí Organizace Spojených národů v New Yorku vyvěšena palestinská vlajka. Palestinský prezident Mahmúd Abbás řekl Valnému shromáždění OSN, že Palestinci se už necítí být vázáni smlouvami podepsanými s Izraelem, které jsou podle něj neustále porušovány. Izraelský premiér v reakci na Abbásovo prohlášení uvedl, že palestinský prezident svými slovy podněcuje vznik nepokojů.

 

Policie v ostrovním státě Bahrajn v Perském zálivu objevila ve vesnici v blízkosti hlavního města Manáma skrýš výbušnin. V souvislosti s objevem téměř 1,5 tuny výbušnin a velkého množství zbraní a ručních granátů bylo zadrženo několik lidí, kteří měli mít vazby na Írán.

 

Pět brazilských policistů bylo zatčeno v souvislosti s podezřením, že pozměnili místo činu poté, co byl při přestřelce v Riu de Janeiru zabit člověk. Zatčení následovalo po zveřejnění videozáznamu z mobilního telefonu, ze kterého vyplývá, že policisté otočili tělo oběti a dali mrtvému do rukou zbraň, ze které vystřelili.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Afghánské vládě se podařilo dobýt Kundúz; Abbás podle Izraele podněcuje vznik nepokojů Foto: 360b / Shutterstock.com: Prezident Palestiny Mahmúd Abbás

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.