BBC: afghánský uprchlík napadl lidi sekerou; hydraulické štěpení spouští astmatické záchvaty

BBC World Service informuje o tom, že sedmnáctiletý afghánský uprchlík napadl v pondělí večer sekyrou a nožem cestující v regionálním vlaku u bavorského Würzburgu. Zranil čtyři lidi a utekl z vlaku. BBC si dále všímá toho, že kontroverzní metoda hydraulického štěpení používaného při těžbě zemního plynu může spouštět astmatické záchvaty.

Sedmnáctiletý afghánský uprchlík v pondělí večer napadl sekerou a nožem cestující v regionálním vlaku u bavorského Würzburgu. Zranil čtyři lidi a utekl z vlaku, policie ho na útěku zastřelila. Tři lidé byli zraněni vážně a jeden lehce, dalších 14 lidí utrpělo šok. Motiv útoku zatím jasný není. Incident se stal ve vlaku, který jel z Treuchtlingenu do Würzburgu. Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermana sedmnáctiletý mladík žil v nedalekém Ochsenfurtu. Do Německa se údajně dostal bez doprovodu dospělých.
 
Severní Korea vypálila do Japonského moře tři balistické střely. Podle americké a jihokorejské armády byly střely odpáleny ze západokorejského města Hwangju. Podle Washingtonu šlo o dvě střely krátkého doletu a jednu střelu středního doletu. Severní Korea pohrozila odvetou poté, co Washington a Soul nedávno oznámily, že na Korejském poloostrově instalují vyspělý americký protiraketový štít. Spojenci usilují o to, aby byl tento systém akceschopný do konce roku 2017. Proti rozmístění systému se kromě KLDR vyjádřila rovněž Čína.
 
V americkém Clevelandu v pondělí začal čtyřdenní sjezd amerických republikánů, který má prohlásit Donalda Trumpa za oficiálního stranického kandidáta na prezidenta USA. Sjezd hned na počátku zablokoval snahu protitrumpovským delegátům, kteří chtěli prosadit volbu kandidáta podle vlastního výběru. Kontroverzní realitní magnát má nyní nominaci prakticky jistou, přestože i nadále zůstává zdrojem konfliktu ve straně.
 
Světová antidopingová agentura WADA uvedla, že ruským sportovcům by měla být zakázána účast na letošní olympiádě v Rio de Janeiru. Toto doporučení sdělila Mezinárodnímu olympijskému výboru, který by měl ve věci rozhodnout během dneška. Nezávislá vyšetřovací komise WADy dospěla k závěru, že při zimních olympijských hrách v Soči před dvěma lety ruské úřady v čele s ministerstvem sportu kryly doping domácích reprezentantů. Komise se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety, k manipulacím se vzorky moči ruských sportovců však docházelo od roku 2011 až do srpna 2015. Olympiáda v Riu začíná již pátého srpna.
 
Bývalý velitel tureckých vzdušných sil Akin Öztürk popřel, že by stál za pátečním pokusem o převrat v Turecku. Öztürk a dalších 26 vysoce postavených činitelů armády bylo podle turecké státní agentury Anadolu obviněno ze zrady a od pondělí je ve vazbě. Anadolu dříve uvedla, že generál přiznal svou účast na puči. Turecká vláda tvrdí, že za povstáním stojí duchovní Fethullah Gülen žijící v exilu. Při nepokojích během páteční noci zahynulo v Turecku 232 lidí a dalších 1400 bylo zraněno. Gülen v rozhovoru pro BBC označil pokus o převrat za zradu a vyzval vládu, ať doloží svá obvinění ohledně jeho účasti na puči.
 
Kontroverzní metoda hydraulického štěpení používaného při těžbě zemního plynu může spouštět astmatické záchvaty. Ve vědeckém časopise JAMA o tom informovali američtí vědci. Podle lékařů z Pensylvánie je těžší vyléčit astmatiky žijící v oblastech poblíž míst těžby hydraulickým štěpením než jinde. Studie se prováděla na 25 000 pacientech. Při hydraulickém štěpení se vytvářejí pukliny ve vrstvě  hornin pomocí stlačené tekuté směsi vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění plynu či ropy do větších ložisek, odkud se dají komerčně těžit.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: afghánský uprchlík napadl lidi sekerou; hydraulické štěpení spouští astmatické záchvaty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.