BBC: Abdeslam spolupracuje s policií; Dva mladí Australané čelí obvinění z financování IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že zatčený spolupachatel teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam spolupracuje s belgickou policií a nevyužil tak svého práva nevypovídat. Médiím to řekl jeho právník Sven Mary. BBC Si dále všímá toho, že šestnáctiletá dívka a dvacetiletý mladík čelí v Austrálii obvinění z toho, že poslali peníze teroristickému hnutí Islámský stát (IS).

Kubánský prezident Raúl Castro a americký prezident Barack Obama na historické společné tiskové konferenci vyjádřili odlišné názory na problematiku lidských práv včetně americké věznice Guantánamo na Kubě či kubánské politické vězně. Kubánský prezident uvedl, že pokud by obdržel seznam politických uprchlíků,  propustil by je ještě dnes. Bílý dům uvedl, že kubánskému režimu předal seznam politických vězňů v minulosti. Podle amerických činitelů Kuba nepovažuje tyto vězněné za disidenty. Prezident Obama zároveň přislíbil, že bude kompletně zrušeno americké ekonomické embargo uvalené na Kubu. Obama je momentálně na historické návštěvě Kuby, která podle analytiků otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války.

Zatčený spolupachatel teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam v Belgii spolupracuje s policií a nevyužil svého práva nevypovídat. Médiím to řekl jeho právník Sven Mary. Podle něj mají Abdeslamovy informace pro vyšetřovatele „cenu zlata“. Abdeslam byl zatčen minulý týden při razii v Bruselu. Je jediným žijícím pachatelem listopadových útoků v Paříži v zajetí. Jeho právník nicméně odmítl mediální spekulace, že z Abdeslama se stane policejní informátor výměnou za lepší zacházení. Útočník nyní čelí vydání do Francie, které odmítá.

Republikánský kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump zveřejnil jména svých poradců na zahraniční politiku. Jsou mezi nimi akademici a bývalí vojenští činitelé se zkušenostmi a vzděláním na Blízký východ a energetiku. Někteří z jeho poradců v minulosti radili jiným republikánským kandidátům na prezidenta včetně Mitta Romneyho či Bena Carsona. Tým podle listu Washington Post vede republikánský senátor Jeff Sessions.

Šestnáctiletá dívka a dvacetiletý mladík čelí v Austrálii obvinění, že poslali peníze teroristickému hnutí Islámský stát. Pár bude zřejmě obviněn z financování terorismu, za což v zemi hrozí trest odnětí svobody až ve výši 25 let. Mladík už byl v minulosti zadržen při největší australské protiteroristické razii v září 2014. Podle vyšetřovatelů je znepokojujícím faktem, že obviněnou z financování teroristů je pouze šestnáctiletá dívka.

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval kolumbijskou vládu a povstalce z hnutí Revolučních ozbrojených sil Kolumbie známého pod zkratkou FARC, aby znásobili svou snahu na uzavření mírové dohody. Kerry se s delegacemi obou stran setkal na Kubě, kde probíhají mírová jednání. Ta se se momentálně soustředí na citlivé téma odzbrojení. Šéf kolumbijské delegace Humberto de la Calle uvedl, že pokud bude podepsána dohoda, Spojené státy přislíbily pomoc se zajištěním bezpečnosti při odzbrojení.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Abdeslam spolupracuje s policií; Dva mladí Australané čelí obvinění z financování IS Foto: ČTK/AP/Peter Dejong

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.