BBC: Abdeslam souhlasí s vydáním do Francie; syrská armáda pronikla do Palmýry

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Salah Abdeslam, který čelí podezření z účasti na teroristických útocích ve Francii, změnil své dřívější stanovisko. Nehodlá už bojovat proti svému vydání z Belgie do Francie. BBC si dále všímá toho, že syrská armáda vstoupila na území Palmýry. Starobylé město se pokouší s pomocí ruského letectva osvobodit od radikální organizace Islámského státu.

Zadržený Salah Abdeslam podezřelý z účasti na teroristických útocích ve Francii, změnil své dřívější stanovisko. Nehodlá bojovat proti svému vydání z Belgie do Francie. Uvedl to jeho právník. Abdeslam je jedním z hlavních podezřelých podílejících se na listopadových teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 lidských životů. Policie jej zatkla minulý pátek v rámci razií v Bruselu. Úterní útoky v Bruselu mohly být reakcí na jeho zatčení. K odpovědnosti za útoky se přihlásila organizace Islámský stát.

Irácká armáda zahájila operaci, pomocí níž usiluje o znovunavrácení města Mosul. Pokouší se jej dostat z vlivu radikální organizace Islámského státu. První část dlouho očekávané ofenzívy zahrnuje obsazení několika vesnic. Uvedly to zdroje z irácké armády. Vojenskou operaci podpořily vzdušné síly koalice pod vedení Spojených států amerických. Do operace jsou zapojeni také kurdští Pešmergové a šiítské polovojenské síly. Druhé největší město Iráku Mosul je pod kontrolou Islámského státu od června roku 2004.

Bosenský politik Radovan Karadžič čeká na vyslechnutí rozsudku, který vynese Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Před více než dvaceti lety Karadžičvedl bosenské Srby a podle soudu zavraždil stovky tisíc lidí. Politik si tak má vyslechnout rozsudek za genocidu a za zločiny proti lidskosti, kterých  se měl dopustit během války v Bosně mezi lety 1992 až 1995. Jeho případ je vnímán jako jeden z nejzávažnějších válečných zločinů spáchaných od druhé světové války. Karadžič před soudem sdělil, že obvinění popírá a očekává osvobození. Argumentoval tím, že zločiny spáchali nepoctiví jedinci. Nejednalo se podle jeho slov o činy, které by byly způsobeny na základě jeho velení.

Pád havarovaného boeingu 737-800 mohla způsobit únava kapitána. Oznámili to piloti, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Letadlo aerolinií Flydubai se zřítilo minulý týden na letišti v ruském Rostově na Donu. Letecká katastrofa si vyžádala smrt všech 62 lidí na palubě včetně sedmi členů posádky. Piloti, kteří poskytli BBC informace tvrdí, že jejich kolegy ovlivňují rizika spojená s únavou. Jeden ze zdrojů už rezignoval a druhý říká, že se k tomu chystá.

Syrská armáda pronikla do historické Palmýry. Chtějí ji tak osvobodit ze spárů Islámského státu. Radikální islamisté starobylé město drží pod svojí kontrolou od května loňského roku. Guvernér Talála Barazí uvedl, že armáda podniká útoky ze tří směrů. Vojáci se také momentálně snaží odstranit z příjezdových cest do Palmýry miny. Barazí se domnívá, že v Palmýře dojde k drtivému vítězství. Podle jeho slov se tak stane v následujících 48 hodinách. Palmýra je městem, které rovněž patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Monitorovací skupina ovšem uvedla, že boje probíhají stále mimo město. Útoky s cílem navrátit město začaly počátkem tohoto měsíce. Syrské armádě pomáhá i ruské letectvo.

Novozélanďané rozhodli v rámci referenda o tom, že si ponechají současnou vlajku. Hlasování bylo těsné. Pro ponechání stávající vlajky se rozhodlo 56,6 procent voličů. Tamní předseda vlády John Key se přikláněl k nové vlajce, která zobrazuje kapradinu a čtyři hvězdy. Ty mají označovat Jižní Kříž. Key ale Novozélanďany vyzval, aby se rozhodli jako lid.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Abdeslam souhlasí s vydáním do Francie; syrská armáda pronikla do Palmýry Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.