BBC: Abdeslam měl dokumenty o jaderném výzkumu; schválení jmenné evidence cestujících

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že vyšetřovatelé nalezli v bytě islamisty Salaha Abdeslama dokumenty a fotografie střediska jaderného výzkumu v německém Jülichu. BBC si dále všímá toho, že Evropský parlament schválil konečný návrh směrnice o jmenné evidenci cestujících (PNR). Policisté tak získají přístup k údajům všech cestujících, kteří letí do Evropské unie nebo z ní.

Námořnictvo Spojených států hlídkuje společně s filipínským námořnictvem ve vodách Jihočínského moře. Ministr obrany Ash Carter řekl, že Spojené státy plánují zvýšit poměr svých sil a vojensky tak více podpořit Filipíny. Napětí v Jihočínském moři v posledních letech stoupá kvůli tomu, že Čína rozšiřuje svoji vojenskou přítomnost v regionu. Společné námořní hlídky podle Cartera přispívají k větší bezpečnosti v oblasti.

 

Spoluúčastník loňských teroristických útoků v Paříži, Salah Abdeslam, měl zájem o středisko jaderného výzkumu v německém Jülichu. S odkazem na údaje zpravodajských služeb o tom informovaly německé deníky mediální skupiny RND. V bytě Abdeslama vyšetřovatelé nalezli články o jaderném zařízení v Jülichu včetně jeho fotografií. Němečtí představitelé tvrdí, že všechna jeho jaderná zařízení jsou dobře zabezpečená proti případným teroristickým útokům. Nalezené materiály mimo jiné obsahovaly i fotografie předsedy výzkumného střediska Wolfganga Marquardta.

 

Parlament Ukrajiny jmenoval novým premiérem tamní vlády Volodymyra Hrojsmana. Stalo se tak po schválení demise bývalého předsedy vlády Arsenije Jaceňuka. Kandidaturu Hrojsmana podpořilo 257 poslanců ze 450. Padesát se vyjádřilo proti jmenování. Jaceňuk v neděli oznámil demisi své vlády. Ta čelila obvinění z korupce a neschopnosti provádět reformy. Nového předsedu vlády doporučil parlamentu prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Ten jej přitom nazval politikem nového typu.

 

Evropský parlament dnes schválil konečný návrh směrnice o jmenné evidenci cestujících (PNR). Policisté a soudci díky tomu získají přístup k údajům všech cestujících z letů mířících do Evropské unie a mimo ni. Opatření schválilo 461 europoslanců. Negativní stanovisko vyjádřilo 179 jedinců. Jmenná evidence cestujících má přispět k identifikování lidí podezřelých z terorismu. Členové EU budou mít nyní dva roky na to, aby směrnici aplikovali do vnitrostátních právních předpisů. Nová evidence získala podporu díky loňským teroristickým útokům v Paříži, které si vyžádaly 130 lidských životů a atentátům v Bruselu, při nichž přišlo o život 32 lidí.  

 

Rusko tvrdí, že jeho stíhačky dodržely při pondělním průletu nad americkou válečnou lodí v Baltském moři veškerá bezpečnostní opatření. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že stíhačky Su-24 opustily prostor ve chvíli, kdy spatřily válečnou loď USS Donald Cook. Ministerstvo dále uvádí, že loď plula v blízkosti základny ruského námořnictva. Dvě ruské stíhačky podle amerických představitelů proletěly nad americkým torpédoborcem téměř desetkrát.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Abdeslam měl dokumenty o jaderném výzkumu; schválení jmenné evidence cestujících Foto: Shutterstock.com: Evropský parlament

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.