reklama

Baskická ETA, její vražedná činnost a cesta k volání po odpuštění

Separatistická a nacionalistická organizace ETA (Euskadi Ta Akatasuna – Baskicko a svoboda) připravila během svého téměř 60letého působení o život stovky civilistů. Cílem této skupiny bylo nastolení nezávislého socialistického státu. Do roku 1975 svět tyto separatisty považoval za členy organizace, která bojuje proti autoritativnímu režimu generála Franca. Roku 2014 ETA informovala o ukončení ozbrojeného boje. Letos v dubnu pak oznámila, že dojde k jejímu naprostému rozpuštění. V rámci toho prosí oběti a pozůstalé o odpuštění.

Mohlo by vás zajímat

1. Boj proti diktátorskému režimu generála Francisca Franca

 Zdroj: Youradio / Gorilla Monsoon

31. července 1959

 

Založení baskické separatistické organizace se připisuje k datu 13. července 1959. O tuto iniciativu, která je obviněna z nejméně 829 úmrtí, založili baskičtí nacionalističtí studenti.

7. června 1968

K tomuto dni se na vrub této skupiny připisuje vražda šéfa policie ve městě San Sebastian. Jde o první smrtící útok, ke kterému se radikálové z ETA přihlásili.

2. Separatistické tendence proti demokratickému režimu

 Zdroj: YouTube / Journeyman Pictures 

15. října 1977

Dva roky poté, co zemřel Franco dochází k amnestii v první politické věznici. Mezi propuštěnými vězni figurují i příslušníci ETA.

25. října 1979

Baskický region získává autonomní status

1980

Tento rok představuje pro radikální organizaci vůbec nejkrvavější rok. Její útoky si vyžádaly nejméně 92 lidských životů.

Prosinec 1980

Vzniká polovojenská skupina GAL. Během roku 1987 připravila o život 28 ozbrojenců z radikální organizace ETA.

19. června 1987

Tento den je neblaze znám pro historicky největší bombový útok, který měla ETA na svědomí. Na parkovišti supermarketu v Barceloně tehdy zemřelo 21 zákazníků.

12. července 1997

ETA zastřelila konzervativního městského radního v Baskicku. Ten důsledkem zranění zemřel následující den. Kvůli této události zaplavily ulice miliony lidí.

Porušené příměří

 Zdroj: YouTube / Al Jazeera English

16. září 1998

ETA v tento den oznámila jednostranné příměří. V platnost vstupuje koncem roku 1999 po neúspěšném jednání s vládou.

17. března 2003

Politické křídlo ETA zvané jako Batasuna, k jehož vytvoření došlo v roce 1978, je zakázáno.

22. března 2006

ETA vyhlásila „trvalé příměří“ výměnou za možnost vyjednávání s vládou

30. prosince 2006

ETA se přihlásila k bombovému útoku na letišti v Madridu. Důsledkem něj zemřeli dva lidé a došlo k přerušení příměří. Do léta 2009 ETA realizovala sedm útoků.

17. listopadu 2008

Ve Francii policie zatýká vojenského vůdce Garikoitze Aspiazu Rubina. Ruku v ruce s tím dochází k zatčení jeho pěti nástupců.

9. srpna 2009

ETA zkonstruovala poslední útoky na španělské půdě. V březnu 2010 se její poslední obětí stal francouzský policista zabitý při razii v okolí Paříže.

Konec ozbrojeného boje

20. října 2011

ETA definitivně oznamuje konec své militantní činnosti. Stále ovšem odmítá formální zrušení nebo odzbrojení. O měsíc později se do španělského parlamentu dostává odnož Batasuny. Konkrétně pak jde o levicovou separatistickou stranu Amaiur.

24. listopadu 2012

ETA hovoří o úplném rozpuštění. Stanovuje si ale podmínky, na základě nichž musí dojít k přesunu uvězněných členů blíže k jejich domovům. Španělko se proti těmto podmínkám postavilo.

8. dubna 2017

ETA oznámila své úplné odzbrojení. Francii informovala o svých zbrojních skladech. Jde o krok, který francouzská strana přijala pozitivně. Pro Španělsko je ale nedostačující. Po nějaké době ETA přichází s novým prohlášením, podle něhož zahájila uvnitř organizace rozhovory o své budoucnosti.

Cesta k rozpuštění

 Zdroj: YouTube / Al Jazeera English

22. února 2018

ETA hlasuje o svém rozpuštění. Informaci zveřejnil deník Gara.

20. dubna 2018

ETA se omlouvá za „bolest“ a „škody“, které způsobila během její ozbrojené aktivity. V rámci toho prosí oběti o odpuštění.

Oficiální rozpuštění této radikální organizace se očekává 5. nebo 6. května ve francouzské baskicku.

 

 

Zdroj: Youradio News 

 

 

Baskická ETA, její vražedná činnost a cesta k volání po odpuštění Foto: YouTube / Al Jazeera English

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.