Bartoš si přeje 10 %. Volby mohou být podle Kalouska přelomové

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pátek zopakoval, že jeho cílem je získat ve volbách aspoň deset procent hlasů. Letošní volby do Poslanecké sněmovny považuje za zlomové, očekává také vyšší volební účast. Na pražské kandidátce podpořil pomocí preferenčních hlasů především ženy. Novinářům to řekl poté, co odevzdal hlas na základní škole v Sázavské ulici v Praze. Bartoš kandiduje jako lídr Pirátů ve Středočeském kraji. Předseda ODS Petr Fiala říkal, že chce dosáhnout ve volbách dvouciferného výsledku. Šéf Top 09 Miroslav Kalousek zase řekl, že letošní volby mohou být přelomové

„Doba je zjitřená, takže by volební účast mohla být opravdu vyšší, ale netroufám si odhadovat, jestli to bude třeba 70 procent,“ řekl Bartoš. Před čtyřmi roky přišlo k volbám 59,5 procenta oprávněných voličů. Předseda Pirátů upozornil, že asi třetina voličů jeho strany se dřívějších voleb nezúčastnila, protože neměla na politické scéně vhodnou liberální alternativu. „Myslím, že ten nárůst budou právě naši voliči,“ uvedl předseda.

Podotkl, že stranu zakládal před osmi lety se skupinou nadšenců a že jde o jedinou stranu v České republice, která vznikla „ odspodu“. Za těch osm let jsme se dostali do tohoto momentu, kdy máme lidi v Senátu, v krajích, v obecních zastupitelstvech, v opozici v Praze a po této dlouhé kampani to vypadá podle průzkumů a ohlasů, že Piráti do Poslanecké sněmovny opravdu vstoupí,“ dodal Bartoš. Upozornil ale, že nic ještě není jisté.

Pirátská strana má pro případ úspěchu ve sněmovních volbách už připravené některé legislativní návrhy. Bartoš již dříve řekl, že Piráti chtějí prosadit novelu zákonů o svobodném přístupu k informacím a o registru smluv nebo provést revizi elektronické evidence tržeb (EET). Chtějí také usilovat o transparentnější legislativní proces v Parlamentu nebo o snížení pětiprocentního prahu pro vstup do Sněmovny.

Fiala věří ve dvouciferný výsledek ODS ve volbách

Předseda ODS Petr Fiala chce získat pro stranu silný mandát. „Bude záležet, jak dopadnou ti ostatní, ale chtěl bych viditelně lepší výsledek než minule a budu spokojen, když bude dvouciferný,“ řekl.

Dodal, že hlas pro ODS má smysl. „Má smysl proto, aby tu nevládli populisté ve spolupráci s extremisty a aby se komunisté nedostali k moci. Je to hlas pro to, aby lidé měli něco z ekonomického růstu. Aby lidé měli nižší daně a vyšší příjmy a nebylo tolik byrokracie,“ uvedl Fiala.

Netroufá si odhadovat volební účast. „Doufám, že lidé využijí svého volebního práva a se svým hlasem budou nakládat rozumně. Nabídli jsme jim 190 kroků pro lepší život a zatím na to reagují dobře,“ dodal Fiala.

Podle Kalouska volby mohou být přelomové

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mají letošní volby do Poslanecké sněmovny dvě hlavní témata. Jedním z nich je budoucnost právního státu a druhým otázka směřování zahraniční politiky. Kalousek to řekl dnes novinářům v Bechyni na Táborsku, kde odvolil. Dodal, že letošní volby proto mohou být přelomové.

„Budeme rozhodovat o tom, zda zůstaneme svobodnými občany, kteří se mohou spoléhat na férový, moderní právní stát. Nebo zda se z nás začnou pomalu stávat zastrašení zaměstnanci jakéhosi holdingu, kteří si nemohou být jisti vůbec ničím, protože ta moc si s nimi bude dělat, co bude chtít,“ řekl Kalousek.

Stejně důležitá je pro něj otázka zahraniční politiky. Kalousek věří, že se stát bude i v budoucnu orientovat více na západ než na Rusko nebo Čínu. „Česká republika patří do srdce Evropy, a nikoliv do zadku Asie. Pevně doufám, že povolební uspořádání neoslabí naši pozici spolehlivých partnerů v Evropské unii a v Severoatlantické alianci,“ uvedl Kalousek.

Bělobrádek odhaduje volební účast až na 60 procent

Vicepremiér, předseda KDU-ČSL a lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji Pavel Bělobrádek odhadl volební účast na 55 až 60 procent. Řekl to dnes novinářům v Náchodě, kde volil do Poslanecké sněmovny. „Poslední průzkum byl 6,5 procenta, očekávám, že to bude snad ještě o něco lepší,“ řekl čtyřicetiletý Bělobrádek k možnému výsledku lidovců ve volbách.

Na otázku ČTK, s kým lidovci nebudou po volbách vyjednávat, odpověděl, že určitě nebudou v žádné vládě, v níž by byli zástupci extremistických nebo radikálních stran. Odmítl také případnou účast ve vládě s trestně stíhaným člověkem. Bělobrádek je druhým nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL po Josefu Luxovi.

V České republice voliči od 14:00 rozhodují o složení nového parlamentu. V Královéhradeckém kraji ve sněmovních volbách soupeří 24 subjektů.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Bartoš si přeje 10 %. Volby mohou být podle Kalouska přelomové Foto: Flickr.com: Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.