Barevné a vzorované textilie nosili už lidé v pravěku. Představuje je výstava Od nitě ke košili

Už lidé v mladší době kamenné uměli zpracovávat textilní vlákna. „Lidé v pravěku a středověku uměli tkát i složité textilie, vzorovali, používali různé barvy. Naše představa o jejich stylu odívání by rozhodně neměla být šedivá a potrhaná,“ řekla v pořadu Neuron Future doktorka Helena Březinová z pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, která se specializuje právě na problematiku textilní výroby a jejích dokladů v archeologických nálezech.

Textilie patří mezi nejkřehčí a nejvzácnější archeologické nálezy. „S drobnými pozůstatky se ale dodnes setkáváme i u nás ve střední Evropě, kde půdní podmínky pro jejich zachování nejsou příliš dobré.“ Archeologové je nachází společně s kovovými nálezy, kdy korozní vrstvy obalí okolí předmětu, čímž dojde k zachování negativního otisku, ze kterého jsou schopni získat technologické údaje. „Nejdůležitější část naší práce ale přichází ve fázi interpretace.“

Textil a nejrůznější výrobky z něj byly významnou součástí každodenního života i obyvatel středověké Prahy. Vysvětlit proces vzniku textilie, představit jednotlivé výrobní postupy, přiblížit vybavení tehdejší tkalcovské a barvířské dílny, a mnohé další, to je cílem výstavy Od nitě ke košili – Textil a móda středověkých Pražanů, kterou aktuálně prezentuje Muzeum hlavního města Prahy v Domě U Zlatého prstenu.

„V Praze je archeologicky exponovanou lokalitou samotné centrum, více jak 1 500 fragmentů středověkých textilií, které jsou součástí výstavy, bylo nalezeno v ulicích Vodičkova, Jungmannova a Školská.“ Interaktivní výstava je doplněna o spoustu videí, ale i hmatovou složku, která návštěvníkům umožňuje odnést si nové zážitky. „Výstava však láká i děti. Výpověď o vzniku textilie tu podává Krteček a jeho příběh o tom, jak přišel ke kalhotkám.”

Výstavu Od nitě ke košili je možné vidět v Domě U Zlatého prstenu až do 29. října 2017. 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Barevné a vzorované textilie nosili už lidé v pravěku. Představuje je výstava Od nitě ke košili

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

  2. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.