Barbaři z dob stěhování národů se na našem území dožívali až 65 let

Při výstavbě pražského sídliště Zličínský Dvůr v letech 2005 až 2007 bylo archeology nalezeno pohřebiště z dob stěhování národů. Nálezy z těchto hrobů, včetně unikátních skleněných nádob, nyní vystavuje Muzeum hlavního města Prahy. Podle kurátorky této výstavy Miroslavy Šmolíkové antropologové z kosterních nálezů zjistili, že lidé pohřbení na zličínském pohřebišti se dožívali až 65 let. 

A nejen to. Podle Šmolíkové „byli (zličínští barbaři) poměrně dobře stavění a vysocí. Muži byli vysocí až 180 centimetrů a ženy dosahovaly výšky až 172 centimetrů, což je poměrně překvapivé.“ Zličínské naleziště je také unikátní tím, že se archeologům podařilo najít přes 170 hrobů.

Velká část těchto hrobů ale byla vykradena a to už v pátém století. „Některé hroby však byly umístěny nad sebou, takže vykradači se dostali do horního hrobu a již netušili, že ještě pod ním je další pohřeb,“ vysvětluje Šmolíková. Takže spousta výjimečných nálezů, jako je například soubor unikátních skleněných nádob, odcizeny nebyly.

Osmnáct skleněných nádob, které budou na výstavě v Muzeu hlavního města Prahy také k vidění, se dochovalo díky výklenku v hrobové jámě. „Skleněné nádoby se umísťovaly při pohřbu toho zemřelého do výklenku nad jeho hlavou ve stěně hrobové jámy,“ řekla Šmolíková. Tento výklenek je pak chránil před tlakem nanesené zeminy.

Výstava s názvem „Hroby Barbarů – svět živých a mrtvých z dob stěhování národů“ bude v muzeu probíhat do 14. 2. 2016. 

 

Rozhovor s kurátorkou výstavy Miroslavou Šmolíkovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Praha-Zličín - část unikátního souboru skleněných a keramických nádob · Zdroj: muzeumprahy.cz

Praha-Zličín - poslacená stříbrná opasová přezka · Zdroj: muzeumprahy.cz

Praha-Zličín - výběr z široké škály skleněných a jantarových korálků · Zdroj: muzeumprahy.cz

Barbaři z dob stěhování národů se na našem území dožívali až 65 let Foto: muzeumprahy.cz

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.