reklama

Barack Obama povolil letecké nálety a shazování bomb v Iráku

 Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že povolil schválil letecké údery v Iráku v případě dalšího postupu islamistů. Spojené státy podle něj zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu.

Mohlo by vás zajímat

„Povolil jsem cílené údery, pokud bude nezbytné pomoci iráckým silám chránícím civilisty,“ řekl Obama. Také povolil shazování zásob civilistům, kteří prchli do hor před postupujícími radikály z organizace Islámský stát. USA podle prezidenta nemohou zasahovat při každé krizi ve světě, ale ani nemohou zavírat oči v situaci, kdy se nevinní lidé mohou stát obětí násilí v strašlivém rozsahu. „Můžeme jednat odpovědně a opatrně, abychom zabránili možné genocidě,“ řekl.

Ujistil však, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se do Iráku nevrátí.

Obamovo prohlášení následovalo až poté, co tři americká vojenská nákladní letadla v doprovodu stíhaček podle agentury AP bezpečně shodila uprchlíkům na 20 tisíc litrů pitné vody a 8 tisíc potravinových dávek. Shoz zásob se odehrál v horách u města Sindžár, kde přežívá asi 40 tisíc členů náboženské sekty jezídů. V případě potřeby se shozy zásob mají zopakovat.

Bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát, dobyli v poslední době dalších tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle OSN je na útěku na 200 tisíc lidí, včetně desítek tisíc křesťanů.

Obama varoval, že nálety budou následovat v případě dalšího postupu islamistů na správní středisko iráckého Kurdistánu, Irbíl.

Spojené státy podle nejmenovaného vládního představitelé také odesílají kurdským bojovníkům vojenskou pomoc.

Pentagon dříve kategoricky popřel zprávy, že by americké letouny již bombardovaly pozice islamistů. „Zprávy tisku, že Spojené státy zasadily letecké údery v Iráku, jsou zcela falešné. K žádné takové akci nedošlo,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vládě a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem. Podle agentury Reuters jde o třetí prohlášení rady od začátku ofenzívy Islámského státu, který je považován za ještě extremističtější uskupení než teroristická síť Al-Káida.

Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

Zdroj: ČTK

Barack Obama povolil letecké nálety a shazování bomb v Iráku Foto: Barack Obama ve Washingtonu mluví o situaci v Iráku. 7. 8. 2014. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.