Banky se podle Tsiprase otevřou do 48 hodin od nedělního referenda

Podle Řecké vlády se banky otevřou ve chvíli, kdy se zadlužené balkánské zemi podaří dohodnout s mezinárodními věřiteli. Premiér Tsipras ve čtvrtek sdělil, že uzavření dohody očekává do 48 hodin od nedělního referenda. Dodal ještě, že problémy, s kterými se Řekové vypořádávají, „nebudou trvat dlouho“.

Řecký ministr financí Janis Varufakis prohlásil, že banky se otevřou v úterý. Dodal přitom, že v té době už bude dohody s věřiteli nepochybně dosaženo.

Také státní ministr a hlavní poradce premiéra Nikos Pappas už dříve uvedl, že řecké banky se otevřou okamžitě po dohodě s věřiteli, která by podle něj mohla přijít hned po nedělním referendu.

„Banky se znovu otevřou, jakmile dosáhneme dohody,“ řekl podle agentury Reuters Pappas. Dodal, že vláda nebude nikdy uvažovat o tom, že by občany připravila o část jejich vkladů.

Řecká vláda v neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou uzavřeny od 29. června do nejméně 6. července, a stanovila limit pro výběr hotovosti z bankomatů na 60 eur (přes 1600 korun) denně. Vláda rovněž omezila pohyb kapitálu. Ještě v neděli odpoledne přitom členové kabinetu tvrdili, že se banky zavřít nechystají.

Osud dalších jednání s věřiteli je zatím nejasný. Ministři financí eurozóny se shodli na tom, že do nedělního referenda s Řeckem jednat nebudou. V příštích dnech se proto neuskuteční žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech ani na úrovni euroskupiny, ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír na svém twitterovém účtu napsal, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že při znovuotevření řeckých bank už nebude řeckou měnou euro.

Řecké banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA, o kterém chtějí vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) znovu jednat v pondělí.

 

Zdroj: ČTK

 

Banky se podle Tsiprase otevřou do 48 hodin od nedělního referenda Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Řecký premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.