Banky nemají důvod zvyšovat úrokové sazby hypoték, cena mezibankovních zdrojů totiž klesá

Po osmnácti měsících poklesu nebo stagnace vzrostla v červenci podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték na 2,08 %. Vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl na rádiu Zet ovšem řekl, že se žádný výrazný růst cen hypoték v současnosti neočekává. Důvodem červencového zvyšování sazeb byla podle Rajdla rostoucí cena zdrojů na mezibankovním trhu. V současné době ale banky nemají důvod sazby zvyšovat, protože cena mezibankovních zdrojů se mezitím vrátila k poklesu. 

Zvyšování úrokových sazeb u hypoték oznámila už v červnu Komerční banka i Hypoteční banka. Otázkou zůstávalo, jestli je budou následovat i další finanční instituce.

„Zvyšování sazeb dokonce v červnu oznámila i Česká spořitelna. Nicméně až na září. Zatím ale má přes prázdniny čas si to rozmyslet, protože důvodem pro zvyšování úrokových sazeb byla rostoucí cena zdrojů na mezibankovním trh. Mezitím ale cena mezibankovních zdrojů poklesla. To znamená, že už není důvod, aby banky sazby zvyšovaly,“ řekl Raidl.

Malé banky podle Raidla přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb pouze tehdy, když se k tomuto kroku odhodlají velké banky.

„Pokud by došlo k výraznému nárůstu úrokových sazeb, tak by to samozřejmě znamenalo pokles zájmu o financování, protože lidé se aktuálně předzásobují financováním. To znamená, že i ti, co uvažovali o hypotéce respektive o nákupu nemovitosti v horizontu 3 až 4 let, tak si pořizují nemovitost už nyní,“ uvedl Raidl.  

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s vedoucím analytikem společnosti Fincentrum Josefem Rajdlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Banky nemají důvod zvyšovat úrokové sazby hypoték, cena mezibankovních zdrojů totiž klesá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.