Banksyho hotel s nejhorším výhledem na světě. Stojí naproti izraelské bezpečnostní bariéře

Britský street artový umělec, který vystupuje pod pseudonymem Banksy, vytvořil řadu provokativních děl. Nedávno ale zpřístupnil své první „stálé dílo“. Umělec otevřel v Betlémě hotel, který se nachází jen pár metrů od kontroverzní bariérové zdi, která odděluje izraelské a palestinské území.

Hotel nese název The Walled Off Hotel. Nachází se v něm 9 pokojů s výhledem na izraelskou bezpečnostní bariéru, kterou se zabýval i mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Ten dospěl v červnu 2004 k závěru, že stavba je nelegální. „Stěny jsou právě hodně v kurzu. Byl jsem z nich ale hotový dlouho před tím, než je Trump udělal cool,“ uvedl Banksy ve svém prohlášení.

Díky zdi se do hotelových pokojů dostane přímé sluneční světlo jen na 25 minut denně.

banksy.co.uk

Podle Banksyho slov jsou v hotelu vřele vítaní všichni, bez ohledu na národnost či názor na tamní rozbroje. Zdůraznil, že nemá žádný vztah s jakoukoliv politickou stranou. Podle listu The Guardian Banksy doufá, že hotel přinese Izraeli turisty a zároveň dialog o izraelsko-palestinském konfliktu.

Banksy budoval hotel 14 měsíců a neslouží pouze k ubytování turistů. Vedle hotelu je to také galerie představující práci palestinských umělců, muzeum a samozřejmě politický protest. V prezidentském apartmá například najdete vanu, do které vám stéká voda z prostřílené nádrže. Nízkorozpočtoví turisté se zase mohou ubytovat v pokoji s několika palandami, který má asociovat kasárny.

banksy.co.uk

Banksy navštívil Betlém poprvé v roce 2005. Tedy namaloval řadu ze svých nejznámějších děl na zeď mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Jednalo se například o muže s kuklou, který hází pugét květin nebo dívku, která prohledává vojáka.

 

 

Zdroj: Zet

Lobby · Zdroj: banksy.co.uk

Pokoj ve Walled Off Hotel · Zdroj: banksy.co.uk

Pokoj ve Walled Off Hotel · Zdroj: banksy.co.uk

Banksyho hotel s nejhorším výhledem na světě. Stojí naproti izraelské bezpečnostní bariéře Foto: banksy.co.uk

reklama

Další články

  1. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.