Bankovní systém čekají velké změny a zákazník na nich vydělá, myslí si analytik L. Mokráš

Bankovnictví prochází obdobím, kdy se musí naučit fungovat v prostředí nízkých úrokových sazeb, sílící konkurence malých bank a vlivu nových technologií. Bankovní sektor proto projde významnou regulací a bude v něm pracovat méně lidí. V pořadu Alter Eko to řekl analytik finančních trhů Luboš Mokráš. Podle něj z těchto změn ale vytěží zejména klienti.

Jedním ze tří významných faktorů změn, kterým banky v budoucnu projdou, je regulace. Oproti 80. a 90. letům, kdy bankovní systém prošel vlnou deregulace, přichází opačná situace. „Po problémech v letech 2008 a 2009 se to kyvadlo otočilo a teď přestřeluje na opačnou stranu. Máme vlnu velmi tuhé regulace,“ řekl Mokráš zakladateli analytické společnosti Helgi Library Jiřímu Staníkovi. 

Na rozdíl od regulace, od které Mokráš očekává, že se bude časem znovu uvolňovat, bude muset bankovnictví čelit také stále narůstající tendenci vlivu technologií. „Ta bude mít vliv jak na tradiční banky, tak bude vytvářet novou konkurenci pro bankovní systémy,“ řekl analytik. Řeč může být o takzvaných peer-to-peer půjčkách, které přímo propojují věřitele s žadateli o úvěr, aniž by mezi obě strany transakce vstupoval třetí subjekt. „Myslím si, že časem to bude převažující způsob, jakým si lidé budou půjčovat. I velké banky budou nějakým způsobem určité prvky tohoto systému aplikovat uvnitř sebe.“

Mokráš ale zmínil i sílící význam umělé inteligence. „Velká spousta úkonu v bankovnictví je rutinní povahy a vyspělé počítače to budou schopny udělat lépe než lidé. Na rozdíl od lidí totiž netrpí únavou, neztrácí pozornost a tím pádem se dopouštějí daleko menšího počtu chyb,“ řekl.

Moderní technologie také budou podle Mokráše nahrávat vzniku nových menších firem. Jejich skupování velkými subjekty tak v nejbližších letech nečeká. „Někdy v budoucnosti, za deset, patnáct, dvacet let dojde k té opačné fázi. V době, kdy už bude vyjasněno, jakým způsobem se ty technologie uplatní, které modely uplatnění technologií jsou nejlepší, tak dojde k té konsolidaci,“ řekl. Může se ale stát, že nové úspěšné instituce budou kupovat ty tradiční.

Všechny změny budou nicméně nahrávat klientům. „Nejdůležitější ze všeho bude boj o zákazníka. Ten by na tom měl vydělat jak z hlediska kvality služeb, tak z hlediska ceny služeb. Další důležitý driver budou ty zmíněné technologie, na kterých by zase měl vydělat především klient. Měl by mít k dispozici řadu možností, jak přistupovat k bankovním službám,“ uvedl na rádiu Zet Luboš Mokráš.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

Bankovní systém čekají velké změny a zákazník na nich vydělá, myslí si analytik L. Mokráš Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.