Bankovní skupině Erste Group loni stoupl čistý zisk o čtyři procenta

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, pod níž spadá Česká spořitelna, loni zaznamenala rekordní čistý zisk v historii. Stoupl tak o čtyři procenta na 1,31 miliardy eur (33 miliard korun) z 1,26 miliardy eur v předchozím roce. Výsledek, o kterém banka informovala, silně podpořil růst ekonomik střední a východní Evropy. Ten překonal Evropu západní a má pokračovat i v letošním roce. Dividendu firma zvýší o 20 % na 1,20 eura.

Roční výsledek je v souladu s očekáváním analytiků. Provozní výnosy byly na téměř stejné úrovni, když dosáhly 6,67 miliardy eur (170 miliard Kč), a oproti roku 2016 se tak snížily o 0,3 procenta.

Banka vyzdvihla „výjimečný čistý příliv klientských vkladů ve výši 13 miliard eur a silnou poptávku ze strany podnikatelů a domácností“. Těm podle svého vyjádření poskytla nové úvěry v objemu přesahujícím devět miliard eur.

I v samotném čtvrtém čtvrtletí zůstaly provozní výnosy v porovnání se stejným obdobím předchozího roku téměř beze změny na 1,73 miliardy eur. Čistý zisk se ale zvýšil na 328,6 miliardy eur z 85,6 miliardy eur.

V příštím roce chce Erste investovat do zaměstnanců a rozvíjet bankovní platformu George. Cílem je plně digitalizovaná banka.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. České spořitelně, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, loni klesl čistý zisk meziročně o 5,5 procenta na 14,6 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 5,4 procenta na 19 miliard korun.

 

 

Zdroj: ČTK

Bankovní skupině Erste Group loni stoupl čistý zisk o čtyři procenta Foto: Tupungato / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.