Bank of Cyprus má kvůli Řecku a rezervám vyšší ztrátu

Největší kyperský bankovní ústav Bank of Cyprus v prvním pololetí prohloubil čistou ztrátu na 1,8 miliardy eur (asi 49,2 miliardy Kč). Oproti stejnému období loni je to víc než třináctinásobek. Finanční instituce podle agentury Reuters v úterý sdělila, že na výsledku se podepsala nucená likvidace jejích aktivit v Řecku a rostoucí objem rezerv.

Bank of Cyprus se stala první bankou od vypuknutí krize v eurozóně, kterou nezachraňoval stát, ale střadatelé. Velké vklady se musely v rámci rekapitalizace převést na akcie a Bank of Cyprus rovněž získala velké vklady a část majetku druhé největší kyperské banky Laiki, která se musela uzavřít.

Kyperský bankovní sektor se dostal do problémů hlavně kvůli loňské restrukturalizaci řeckého dluhu, která byla součástí druhého záchranného balíku pro Řecko od eurozóny a MMF. Bank of Cyprus před rokem hospodařila se ztrátou 134 milionů eur.

Kypr se v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deset miliard eur (255 miliard Kč). Dohodu však doprovázely přísné podmínky, včetně zabavení části vkladů v kyperských bankách a redukce přebujelého bankovního sektoru.

Zdroj: ČTK

Bank of Cyprus má kvůli Řecku a rezervám vyšší ztrátu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.