Bakala odejde z představenstva těžební společnosti NWR

Jeden z nejbohatších českých podnikatelů, Zdeněk Bakala, v dubnu odstoupí z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD. Bakala drží poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta. Zadlužená a ztrátová NWR již na svých internetových stránkách informovala o tom, že do představenstva nominovala bývalého investičního bankéře Charlese Harmana.  

Bakala získal v roce 2004 podíl v OKD a stal se spoluvlastníkem NWR, holdingové společnosti pro těžařská aktiva se sídlem v Nizozemsku. V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze je Bakalův odchod z představenstva NWR poměrně překvapivou zprávou naznačující, že si Bakala bude chtít uvolnit ruce pro jiné aktivity. "Nyní by mohl přijít na řadu akciový podíl, který (Bakala) nepřímo vlastní. Jeho prodej by znamenal definitivní odstřižení od investice v NWR," dodal.

NWR v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun) a její tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur. V říjnu firma dokončila kapitálovou restrukturalizaci, aby odvrátila platební neschopnost. Restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Zatímco v předkrizovém roce 2008 stála jedna akcie NWR na pražské burze i přes 600 korun, včera uzavřela na 36 haléřích.

Těžba uhlí v NWR loni klesla o dvě procenta na 8,6 milionu tun, prodeje se snížily o 14 procent na 8,3 milionu tun. Letos firma plánuje vytěžit zhruba 7,5 až osm milionů tun uhlí, prodeje by se měly pohybovat okolo osmi milionů tun. Společnost loni snížila počet zaměstnanců o sedm procent na 14 600 lidí, letos by jejich počet měl klesnout asi o deset procent.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Bakala odejde z představenstva těžební společnosti NWR Foto: ČTK/Šulová Kateřina - Zdeněk Bakala

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.