reklama

Babiš kritizoval EK za to, že se podle něj dostatečně nevěnuje daňovým únikům

Ministr financí Andrej Babiš řekl, že se Evropská komise dostatečně nevěnuje daňovým únikům u daně z přidané hodnoty (DPH). Právě větší důraz na odhalování daňových úniků patří spolu s dalšími požadovanými změnami k návrhům, které Česká republika Evropské komisi předložila. Babiš poslal dopis s výhradami komisaři Pierru Moscovicimu, který má právě daně na starosti. Ministerstvo financí (MF) to uvedlo v tiskové zprávě. 

Mohlo by vás zajímat

Daňové úniky zůstávají v Evropské unii vysoké - v roce 2012 to bylo 165 miliard eur a v roce 2013 168 miliard eur (4,5 bilionu korun), uvedlo MF. „Evropská komise nepodnikla za posledních šestnáct měsíců žádné kroky, přestože k tomu byla opakovaně vyzývána skupinou členských států v čele s Českou republikou,“ dodalo ministerstvo.

Andrej Babiš už delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti, takzvané reverse charge. DPH patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

Tuto alternativu Evropská komise stále odmítá, uvedlo MF. Jako důvod uvádí ochranu fungování jednotného trhu, podle ministerstva však EK nenabídla žádné náhradní řešení. „Postoj Evropské komise se zdá být v dlouhodobém horizontu neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici,“ uvedlo ministerstvo.

Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u takzvaných karuselových podvodů. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Babiš kritizoval EK za to, že se podle něj dostatečně nevěnuje daňovým únikům Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.