Babišova vláda ve vědě nic dramatického neudělala, stihla ale zrušit Bělobrádkovu sekci

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše nic dramatického v oblasti vědy neučinila. Začátkem ledna pouze schválila Akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace a genderové rovnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích v České republice pro léta 2018 a 2020. K tomu navíc zrušila sekci bývalého místopředsedy vlády pro výzkum, vědu a inovace Pavla Bělobrádka. Více o tom už na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz. 

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR zatím žádný zásadní legislativní dokument týkající se výzkumu a vývoje neprojednávala, ani příslušné podvýbory neměly nějaká zásadní jednání. Vláda schválila na začátku roku akční plán rozvoje lidských zdrojů pro oblast výzkumu, vývoje a inovací. A hlavně od 1. 1. 2018 zrušila celou sekci bývalého místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka.

„Z personálních změn jsou zajímavé dvě – z pozice předsedy Technologické agentury ČR odešel na Ministerstvo průmyslu a obchodu Petr Očko a generální ředitelkou agentury CzechInvest se stala Silvana Jirotková“, dodává Aleš Vlk.

Mezi zásadní témata, která se v první polovině letošního roku probírala, patřila stipendia doktorandů na vysokých školách, takzvaná Metodika 2017 + (to je nový způsob, jak se budou hodnotit výzkumné organizace), výzkumné infrastruktury a daňové odpočty.

„Otázkou je, kdo si v současné době vezme vědu jako politické téma, protože to žádný konkrétní člověk není. A také bude zásadní spolupráce mezi dvěma resorty – Ministerstvem školství a Ministerstvem průmyslu a obchodu“, říká Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: Youradio News

Babišova vláda ve vědě nic dramatického neudělala, stihla ale zrušit Bělobrádkovu sekci Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com: Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.