Babiš vystavil svoji rodinu ve spojitosti s kauzou Čapí hnízdo trestněprávním rizikům

Ministr financí Andrej Babiš svojí výpovědí v rámci mimořádné schůze Poslanecké sněmovny pravděpodobně potvrdil to, že nedošlo k naplnění pravidel dotace pro malé a střední firmy. Na rádiu Zet to řekl právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík Samek. Pokud by orgány činné v trestním řízení skutečně dospěly k závěru, že byl spáchán zločin dotačního podvodu, mohla by být jeho rodina obviněna ze spolupachatelství. Babiš totiž včera uvedl, že akcionáři byly v době udělení dotace jeho dvě děti a bratr partnerky Moniky.

Rodinní příslušníci na pozici akcionářů v „malé společnosti“ zůstali během doby trvání udržitelnosti dotačního projektu Farmy Čapí hnízdo. Po uplynutí této doby byla Farma Čápí hnízdo a. s. opět převedena pod koncern Agrofert.

„Ze sdělení Babiše vyplývá, že společnost Farma Čapí hnízdo a.s. nebyla vlastněná osobami bez vazby na něj, ale byla tady konkrétní vazba na osobu pana Babiše, či jeho holdingu přes osoby blízké či spřízněné,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Udané indicie tak podle něj nasvědčují tomu, že pravděpodobně nedošlo k naplnění účelu dotace, jež má být určena pro malé a střední společnosti v oblasti cestovního ruchu. Jestliže žadatelé při žádosti o dotaci neuvedou pravdivé údaje, tak jde o skutkové naplnění zvlášť závažného zločinu dotačního podvodu. Uvádí Janík.

„Z pohledu právníka, který se zabývá i obhajobou ve věcech trestních, si dovolím tvrdit že touto informací o svých dětech, coby utajených akcionářích po dobu realizace dotace, je vystavil určitým trestněprávním rizikům,“ sdělil Janík.

Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny jsme sledovali ZDE

Odpovědným osobám hrozí až deset let vězení

Rodinným příslušníkům totiž podle Janíka hrozí obvinění z pomoci nebo spolupachatelství při trestné činnosti. Stane se tak poté, kdy se prokáže, že se skutečně podíleli na dotačním podvodu spojeným s Farmou Čapí hnízdo a. s.

Podle Janíka jde o škodu velkého rozsahu, jež desetinásobně přesahuje spodní limit pro tuto škodu. Pachatelům tohoto podvodu tak hrozí citelný trest odnětí svobody v rozmezí mezi pěti až deseti let.

„Vzhledem k tomu, že by se jednalo o zvláště závažný zločin dotačního podvodu, mohla by být kromě fyzických osob podle právního předpisu trestně odpovědná i právnická osoba, která se na dotačním podvodu podílela. Šlo by tedy o společnost farma Čapí hnízdo a. s.,“ sdělil Janík.

Společnosti Čapí hnízdo a. s. tak hrozí například celkové zrušení společnosti, propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz činnosti až na dvacet let nebo zákaz plnění veřejných zakázek v účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži.

O hrozícím trestu pro viníky hovořil Janík zde

 

Indicie z médií poukazují na Babišův vliv v době podání žádosti o dotaci na Farmu Čapí Hnízdo a.s.:

a)     návrat společnosti Farma Čapí hnízdo formou fúze se společností IMOBA krátce po ukončení povinné pětileté lhůty nezbytné pro udržitelnost projektu pod holding Agrofert

b)     proč vůbec Farma Čapí hnízdo přistoupila ke skrytí akcionářů před podáním žádosti o dotace a po uplynutí lhůty udržitelnosti dotačního projektu zfúzovala s firmou Babiše IMOBA

c)     personální složení statutárního orgánu Farma Čapí hnízdo v době žádosti o dotaci – lidé z okruhu Babiše

d)     vyjádření Babiše v médiích ke vzniku projektu Čapí hnízdo např. v pořadu Matrix AB,

e)     vlastnictví domény Farmy Čapí hnízdo Agrofertem bez ohledu na změnu akcionářů,

f)     existence nájemního vztahu k nemovitostem Farmy Čapí hnízdo nájemce – firmy iMOBA v době udržitelnosti projektu – s touto firmou pak zfúzovala

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Babiš vystavil svoji rodinu ve spojitosti s kauzou Čapí hnízdo trestněprávním rizikům Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.