„Babiš prohranou sázku Kalouskovi vyplatit nemusel, byla totiž neplatná,“ říká advokát M. Janík

V polovině října letošního roku se současný předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vsadil s ministrem financí Andrejem Babišem o deset milionů korun. Babiš totiž tvrdil, že Kalouska vyšetřovala policie kvůli údajné korupční kauze. Ukázalo se ale, že tomu tak nebylo. Advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek v pravidelném pořadu Právní okénko na rádiu Zet řekl, že sázka byla už od začátku neplatná. Miroslav Kalousek totiž věděl, že policií vyšetřován nebyl. Z toho důvodu se jedná o smlouvu odvážnou, která je ale neplatná.

„Tato konkrétní sázka může být shledána od počátku neplatnou, pokud jeden z nich předem věděl, že nebyl policií vyšetřován a sázku přesto uzavřel. Mohlo by se jednat o neplatnou smlouvu odvážnou,“ řekl Janík. 

Šlo o sázku, která byla uzavřena mezi dvěma fyzickými osobami. Z toho důvodu je zapotřebí použít občanský zákoník. Sázka, hra nebo los spadá pod takzvané odvážné smlouvy. To znamená, že výsledek sázky není předem znám a záleží pouze na náhodě. 

„V zákoně se výslovně stanoví, že pokud má strana, jejíž tvrzení se později ukáže správným, předem jistotu o výsledku a zatají to straně druhé, je sázka neplatná,“ řekl Janík na rádiu Zet. 

Pokud by šlo o platně uzavřenou sázku a poražená strana by odmítla předat odměnu, dává občanský zákoník vítězné straně právo na vydání požadované výhry. Podle Janíka je ale toto právo z hlediska vymahatelnosti značně oslabeno. Jde totiž o takzvanou naturální obligací. Nárok na vyplacení výhry proto nelze uplatnit žalobou u soudu. 

Pokud by naopak prohrávající strana svůj závazek splnila, nemá právo na navrácení plnění. 

„Znovu poukážu na případ obou politiků, kde pochybuji o platnosti uzavřené sázky. Pokud by sázka byla uzavřena skutečně neplatně a prohrávající politik by sázku úspěšnému politikovi vyplatil, mohl by částku požadovat zpět jako bezdůvodné obohacení z důvodu neplatné sázky,“ informoval Janík. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Babiš prohranou sázku Kalouskovi vyplatit nemusel, byla totiž neplatná,“ říká advokát M. Janík Foto: ČTK/Šimánek Vít: Ministr financí Andrej Babiš a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.