Babiš na ministerstvu financí končí, Zeman jmenoval Pilného

rezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě odvolal Andreje Babiše z funkce ministra financí. Jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného. Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka, zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil.

Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu po 19 dnech, byť to Hrad dosud neoznámil a Zeman ve svém proslovu nezmínil. Babiše označil za „odstupujícího ministra" a poděkoval mu. Odklady, kvůli kterým ho kritizovali někteří politici, zdůvodňoval cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany. Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a je připraven se bránit soudně.

Sobotka dnes uvede Pilného do úřadu. Se Zemanem se premiér sešel poprvé od začátku května, kdy prezident na Hradě zinscenoval přijetí demise kabinetu, ačkoliv ji Sobotka nepodal. Kvůli Zemanovu výkladu, že demise předsedy vlády znamená pouze jeho konec, se poté Sobotka místo plánu podat demisi celé vlády rozhodl odvolat pouze Babiše.

Kalousek: Změna v čele MF nic nezmění, dál ho povede Babiš

Změna v čele ministerstva financí nezajistí podle exministra a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska objektivní prověření pochybností kolem podnikatelských aktivit Andreje Babiše. Ten  podle něj bude dál ministerstvo řídit, i když ho ve funkci nahradí dosavadní předseda hospodářského výboru sněmovny Pilný. „Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér (Bohuslav Sobotka) dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry. Skutečnou změnu mohou přinést pouze volby,“ řekl dnes Kalousek novinářům.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Babiš na ministerstvu financí končí, Zeman jmenoval Pilného Foto: Andrej BABIŠ; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.