Babiš má odhlasováno a chce výrazné vítězství, na Okamuru se přijely podívat zahraniční štáby

V Česku začaly ve 14:00 volby do Poslanecké sněmovny. V historii samostatné České republiky jde v pořadí o sedmé volby. Češi na základě svých hlasů rozhodnou, kdo z rekordního počtu 7500 kandidátů se dostane do Poslanecké sněmovny. Zároveň předurčí, která z 31 volebních uskupení se budou podílet na sestavení budoucí vlády. Odhlasováno má již předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle jeho slov chce výrazné vítězství. Na předsedu SPD Tomia Okamuru se přijely podívat zahraniční štáby.  

Letošní volby jsou podle Babiše zlomové pro budoucnost Česka. „Jde o to, jestli vyhrajeme a dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách,“ připomněl, že v některých krajích sice loni ANO zvítězilo, v krajské radě ale nakonec nezasedlo. Babiš nicméně nechtěl tipovat, na jaký procentní zisk hnutí dosáhne.

Za největšího soupeře pro ANO označil Babiš současný politický systém. „My chceme porazit ten klientelisticko-korupční systém,“ řekl. Zároveň ale odmítl, že by ANO bylo ohrožením demokracie. Předseda ANO také doufá, že po volbách zasedne ve Sněmovně co nejméně politických stran. „Čím víc jich tam bude, tím to bude větší problém. My potřebujeme většinový systém, koaliční vládnutí je problém všude v Evropě,“ řekl.

Babiš, jehož ANO je považováno za favorita, také řekl, že zatím nemá dohodnutou povolební schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. „Uvidím, jak to zítra (v sobotu) dopadne, a podle toho budeme postupovat,“ řekl.

Předseda ANO přišel volit se svou manželkou Monikou. Na obecní úřad dorazili krátce po otevření volební místnosti, před nimi stačily odhlasovat zhruba dvě desítky lidí. Babišovo hlasování provázel velký zájem médií, asi tři desítky novinářů zcela zaplnily volební místnost průhonického úřadu.

Stropnický věří, že se Zelení probojují do Sněmovny

„Co se týče Zelených, očekávám, že vstoupíme do Poslanecké sněmovny,“ konstatoval Stropnický. Při svém odhadu vychází z výzkumů volebního potenciálu. „Pokud všichni ze součtu rozhodnutých a nerozhodnutých voličů přijdou, tak to znamená, že tam Zelení jsou, a to bude změna, ze které se někteří politici už nevzpamatují,“ uvedl.

Do volební místnosti dorazil Stropnický, který se tento týden přiznal k homosexuální orientaci, spolu se svým přítelem. Volební účast odhaduje spíš vyšší, což vyvozuje ze zájmu lidí o debaty či setkání s politiky. „Ale záleží, jestli jsme mimo jiné i já a Zelení dokázali, že volit je potřeba,“ uvedl.

Ve volbách se bude podle Stropnického rozhodovat, zda Česko čeká modernizace, nebo zaostávání. „Také jestli zůstaneme součástí pevného jádra Evropské unie, jestli skončí politika levné práce, lákání montoven,“ uvedl. Další otázkou podle něho je, zda se Česko začne zabývat celosvětovou výzvou, kterou je klimatická změna.

Na Okamuru se přijely podívat zahraniční štáby

Tomio Okamura míní, že by jeho hnutí SPD mohla pomoct vyšší volební účast. „My si myslíme, že bychom mohli udělat dvouciferný volební výsledek. To je naše velké přání,“ uvedl. Doufá, že výsledek voleb ukáže sílící pozici strany na české politické scéně. „Těšíme se na výsledek voleb a doufáme, že nás naši podporovatelé, sympatizanti a podpůrci voleb podpoří,“ dodal.

Okamurovo hlasování sledovalo několik desítek novinářů včetně zahraničních štábů. Předseda SPD přišel s předem připraveným lístkem. Poté, co se zaregistroval, tak si potřásl rukou se všemi členy volební komise a pak za plentou vložil lístek do obálky. Při vhazování obálky do urny se mezi novináři strhla menší strkanice.

Gazdík věří průnik STAN do Sněmovny

„Jsme skromní, s tímto ziskem budeme spokojení. Jsem optimista,“ řekl Gazdík. Starosty podle něj do Sněmovny dostanou především voliči z Prahy a Středočeského, Zlínského, Olomouckého, Libereckého a Karlovarského kraje.

Neúspěch ve volbách si Gazdík nepřipouští. „Jeden významný umělec mi říkal, že máme sprint jak Usain Bolt. Skutečně v posledním týdnu zažíváme masivní příliv velmi významných voličů, kteří nás na sociálních sítích i osobně atakují a říkají, že budou volit Starosty. Určitě je to pan Svěrák, pan Uhlíř, David Vávra, David Koller a mnoho dalších,“ uvedl Gazdík.

Klaus podpořil svého syna

„Mám strach, že volební kampaň byla tak mdlá a nevýrazná, že nevím, jestli jsou voliči dostatečně motivováni,“ řekl Klaus. Zároveň poznamenal, že letos mohou lidé vybírat z obrovské plejády stran, a mohou si proto z 31 možností vybrat tu, která odpovídá jejich názorům a požadavkům. „Myslím, že je o čem rozhodovat, a doufám, že lidi tyto volby nepodcení,“ řekl bývalý prezident České republiky.

Společně s Klausem v pátek v Kobylisích volila také jeho manželka Livia, která je českou velvyslankyní na Slovensku. „Volby probíhají i v Bratislavě, ale z pochopitelných důvodů jsem přijela odvolit do Prahy,“ prohlásila. Na dotaz, zda důvodem jejího příjezdu je fakt, že na kandidátce ODS v Praze je syn manželů Klausových, velvyslankyně přímo neodpověděla. Klaus starší se k podpoře syna přihlásil. „Klidně to můžu říct, proč bych to neřekl,“ uvedl. Kandidatura Václava Klause mladšího mu prý dokonce ulehčila výběr. „Tentokráte nám to usnadnil náš syn, jinak by to bylo strašlivě těžké,“ prohlásil bývalý prezident a zakladatel ODS, který se už dříve se stranou rozešel.

V Česku se otevřelo téměř 14900 volebních místností

Volební místnosti budou v pátek otevřeny do 22:00, v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy hlasování v Česku skončí. Výsledky voleb se poté začnou objevovat na volebním webu. Oficiální podobu získají výsledky po pondělním projednání Státní volební komisí, a to vyhlášením ve Sbírce zákonů. V ní by se měly objevit v úterý, řekla to mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Lidé budou moci hlasovat v téměř 14 900 volebních místnostech v Česku i ve světě. Adresy, kde mohou odevzdat svůj hlas podle místa svého bydliště, nalezli v obálkách spolu s hlasovacími lístky. Volební místnosti se většinou nacházejí ve školách nebo jiných veřejných budovách.

 

 

Zdroj: ČTK

Babiš má odhlasováno a chce výrazné vítězství, na Okamuru se přijely podívat zahraniční štáby Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Tomio Okamura

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.