Babiš je rozhodnutý o jménech sedmi ministrů

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je rozhodnutý o sedmi až osmi ministerských křeslech v menšinové vládě. I nadále se snaží nalézt odborníky na posty ministra průmyslu, kultury a školství. Ministerstvo školství ve středu odmítl převzít rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Širší vedení ANO vyzvalo své hejtmany, kteří se stali poslanci, aby si vybrali pouze jednu z těchto funkcí. Na povolebních jednáních se sešli zástupci ANO a ČSSD, ale i menší kluby lidovců, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Představitelé ODS měli schůzku v Lánech se Zemanem.

Babiš ve středu řekl, že víc možných tipů má na obsazení ministerstva obrany. Podle některých informací už by v jeho čele neměl být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. Ostatní ministři, kteří jsou za ANO v současné vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), by pravděpodobně měli ve funkcích zůstat, u Karly Šlechtové není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministři životního prostředí Richard Brabec, spravedlnosti Robert Pelikán a dopravy Dan Ťok potvrdili účast v Babišově vládě. Šlechtová zvažuje ministerstvo obrany, uvedla Česká televize (ČT). Jako budoucího ministra zemědělství Babiš připustil prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana, jako ministryni financí nynější náměstkyni v resortu Alenu Schillerovou a jako šéfku vnitra hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. Ministerstvo práce by měl vést odborník, nominanta už Babiš má, řekl ČT.

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). O nabídce ministerského postu pro Beka ve středu informoval týdeník Respekt. Bek podle časopisu funkci odmítl a jménem všech rektorů navrhl, aby se ministrem stal současný náměstek na ministerstvu školství Robert Plaga, který měl doposud na starosti řízení vysokých škol.

Hejtmani ANO zvolení do Sněmovny by podle vedení měli následovat Jaroslavu Pokornou Jermanovu a vybrat si jen jednu funkci. Jermanová v úterý oznámila, že poslanecký mandát složí. Hejtmani Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk ale zatím neoznámili, zda zůstanou v čele regionu, nebo dají přednost poslaneckému mandátu. Chtějí čas na rozmyšlenou a jednání s vedením.

Zástupci hnutí ANO se po pěti úterních schůzkách ve středu sešli se sociálními demokraty, kterým nabídli vedení jednoho sněmovního výboru. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec přitom vzhledem k volebnímu výsledku strany počítal s tím, že dosud nejsilnější straně možná nepřipadne funkce předsedy v žádném výboru. ČSSD se bude teprve radit, zda do čela Sněmovny podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, či šéfa ODS Petra Fialu.

ČSSD také deklarovala, že je připravena hlasovat pro návrh státního rozpočtu na příští rok, který připravila Sobotkova vláda pod vedením sociální demokracie. Podpořila by i návrh hnutí ANO na zvýšení důchodů, pokud by byl rozumný. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek tento přístup popsal jako konstruktivní. Návrh rozpočtu, na kterém se podíleli lidovečtí ministři, plánuje podpořit i KDU-ČSL.

Občanští demokraté zamířili odpoledne na jednání do Lán, kam si Zeman na tento a následující týdny pozval zástupce všech stran zastoupených ve Sněmovně. Představitelé ODS se s hlavou státu neshodli v názoru na to, kdo by měl být šéfem komory. Fiala rovněž nesouhlasí s tím, aby byl sestavením vlády pověřen někdo, kdo nemá ve Sněmovně k dispozici většinu hlasů. Zeman už dříve deklaroval, že pro Babišovo jmenování požadovat podpisy většiny poslanců nebude.

Poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN budou ve Sněmovně spolupracovat na úrovní odborníků jednotlivých klubů, uvedli zástupci stran. „Nejedná se o spojování klubů a stran. Každý poslanecký klub bude zasedat samostatně,“ zdůraznil místopředseda lidovců Jan Bartošek. Možné společné nominace kandidátů do vedení dolní komory nebo do výborů musí lidovci ještě projednat stejně jako svůj postoj k plánu předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který by znemožnil vznik vlády pod vedením Babiše. Podle Starostů je Kalouskův návrh neproveditelný.

 

 

Zdroj: ČTK

Babiš je rozhodnutý o jménech sedmi ministrů Foto: Wikimedia Commons: Andrej Babiš (ANO)

reklama

Další články

 1. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

  Společnost ·

  Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

 2. Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO

  Společnost ·

  Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO. Po Praze se tam tak dostalo jako druhé v ČR. Síť se celkově rozšířila o 64 měst z 44 zemí světa. Na 

  SPD nepodpoří vznik Babišovy menšinové vlády

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novináře o tom po jed…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.