Babiš je podruhé českým premiérem, Zeman si opět neodpustil narážky na novináře

Prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval v prostorách Pražského hradu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše předsedou vlády. Babišovi se napoprvé nepodařilo složit menšinový kabinet hnutí ANO, když mu Poslanecká sněmovna odmítla vyjádřit důvěru. Poslední čtyři měsíce tak vláda předsedy hnutí ANO vládne v demisi.

Babiš svůj slib složil něco málo po čtrnácté hodině. Zeman poté šéfa ANO poprosil o předložení seznamu členů vlády v „přiměřené době“. Babišovi pak následně popřál k získání důvěry jeho vlády ze strany Sněmovny. Nový český premiér následně přislíbil plnění svých předvolebních závazků.

V současné době závisí na vnitrostranickém referendu ČSSD, v němž se rozhodne o tom, zdali socialisté vstoupí do koalice s hnutím ANO, kterou budou podporovat komunisté.

Česká hlava státu rovněž nevyloučila, že jmenuje vládu ještě v červnu. Hlasování o důvěře chce, aby se uskutečnilo do 11. července. Zeman se opět nevyhnul narážkám k novinářům na tiskové konferenci. V rámci toho vyjádřil souhlas s programovým prohlášením vznikající vlády.

Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, bude nyní nejdelší od roku 1993. Dosud nejdéle čekalo Česko na kabinet s důvěrou na přelomu let 2006 a 2007, kdy se Mirku Topolánkovi podařilo uspět ve Sněmovně až napodruhé, a to 230 dnů po skončení voleb. Dnes uplynulo od posledních sněmovních voleb 228 dní, na kabinet s důvěrou ale země bude muset ještě nějakou dobu počkat.

 

Zdroj: ČTK, Youradio News

Babiš je podruhé českým premiérem, Zeman si opět neodpustil narážky na novináře Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

 1. Mexiko uvalí na americké potraviny a ocel 25% cla

  Byznys ·

  Mexiko uvalí cla ve výši až 25 procent na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států. Informaci ve středu uvedlo mexické ministerstvo ho…

 2. TOP 10 nejdražších fotbalistů světa

  Společnost ·

  Mistrovství světa ve fotbale je za dveřmi a ruku v ruce s tím společnost CIES Football Observatory vydala žebříček s nejdražšími fotbalisty světa. Dominuje mu hvězdný …

 3. USA vyzývají OPEC ke zvýšení těžby ropy

  Byznys ·

  Americká vláda požádala Saúdskou Arábii a některé další členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšily těžbu ropy. Agentuře Reuters to v úterý uvedly zdro…

 4. Instituce EU by podle Kurze měly začít šetřit

  Společnost ·

  Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian K…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.