Babiš chce vědu a výzkum řídit sám. Hodlá tak podpořit aplikovaný výzkum

Nový český premiér Andrej Babiš se postaví do čela Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Šéf hnutí ANO bude chtít především navazovat na program své strany a klást důraz na aplikovaný výzkum. Na základě toho by mělo dojít k zajištění a zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. Na rádiu Zet toto téma rozebíral Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Babiš již oslovil Miroslavu Kopicou s nabídkou členství v RVVI. Podle informací týdeníku EURO Kopicová potvrdila, že by byl Babiš rád, kdyby se postavila do čela rady jako první místopředsedkyně.

Kopicová v současnosti působí na postu ředitelky Národního vzdělávacího fondu. V minulosti již pracovala v Radě pro výzkum, vývoj a inovace střídavě od roku 2006 do roku 2014.

V roce 2006 působila na postu ministryně školství v Topolánkově vládě. Do vedení rezortu se vrátila v roce 2009 ve vládě Jana Fischera.

Kriticky se proti programovému prohlášení zimní vlády staví akademický ekonom Daniel Münich. Kritizuje především skutečnost, že na 25 stránkách lze nalézt čtyři rozvité věty obsahující banality. Nejdůležitější věci jsou pak skryté mezi řádky. O konkrétních nedostatcích se dočtete ZDE

Jestliže se zaměříme na minulou vládu Bohuslava Sobotky, tak zjistíme, že měla mnohem větší ambice. Druhou věcí je, že se je nepodařilo naplnit. Otázkou zůstává, jak ve svém snažení bude úspěšné současná menšinová vláda. 

V oblasti vědy a výzkumu obsahuje návrh programového prohlášení 4 konkrétní odstavce:

  • Rada pro výzkum, vývoj a inovace se bude starat o analýzu, rozpočtové směřování a věcnou koordinaci všech, kteří poskytují veřejné prostředky na výzkum, vývoj a inovace tak, aby tyto prostředky byly využívány účelně a nevydávaly se vícekrát na stejné aktivity.
  • Nastavíme a provedeme transparentní hodnocení vědy a výzkumu, a to včetně zohlednění jejich skutečného přínosu pro aplikační praxi s přímým dopadem na financování výzkumných organizací.
  • Vytvoříme nové Národní priority orientovaného výzkumu - základ toho, co se bude ve výzkumu podporovat ze státních peněz.
  • Budeme podporovat stabilní a dlouhodobé institucionální financování kvalitního aplikovaného výzkumu, který zajistí a zvýší konkurenceschopnost České republiky.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

Babiš chce vědu a výzkum řídit sám. Hodlá tak podpořit aplikovaný výzkum Foto: btwcapture / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Duda i přes odpor EK podepsal zákony o justici

    Společnost ·

    Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.