Axa zastaví miliardové investice do tabákového průmyslu

Největší světová pojišťovací skupina Axa přestane investovat do tabákového průmyslu. Hodlá prodat investice v hodnotě přes 1,7 miliard eur. Tento krok je podle společnosti snahou podpořit celosvětové úsilí o snížení počtu lidí, kteří kouří. Informovala o tom BBC.

AXA Group, která spravuje aktiva v hodnotě 1,36 bilionů eur, prodá svůj podíl akcií tabákových společností v hodnotě 184 milionů eur. Dále prodá dluhopisy tabákového průmyslu za téměř 1,6 miliardy eur. To však podle BBC představuje pouhých 0,6 procenta všech dluhopisů v držení společnosti.

Podle generálního ředitele společnosti Thomase Buberla sice bude toto rozhodnutí stát Axu peníze, zároveň ale bude generovat úspory tím, že povede k menšímu počtu žádostí o nemocech souvisejících s tabákem. „Nemá smysl, abychom pokračovali v naší investici do tabákového průmyslu. Lidská cena tabáku je tragická a ekonomické náklady obrovské,“ řekl pro BBC.

Oznámení firmy přichází s každoročním Světovým zdravotnickým shromážděním v Ženevě, kde se sejdou členské státy Světové zdravotnické organizace, aby diskutovali globální politiku v oblasti veřejného zdraví. V pátek také vstoupila v platnost evropská směrnice, podle které mají krabičky cigaret povinně obsahovat odpudivé obrázky. Ve Velké Británii nebo ve Francii už začala směrnice platit. Česko, které by se podle evropské směrnice mělo k novému označování cigaret rovněž připojit, zatím potřebné zákony neschválilo - stále se čeká na podpis Miloše Zemana. Hotová není ani vyhláška, která stanoví, jakou přesnou podobu mají obrázky mít.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Axa zastaví miliardové investice do tabákového průmyslu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Seznam 27 nejkvalitnějších měst pro život

    Byznys ·

    Jaká města nabízejí svým prostředím a komplexními službami nejlepší podmínky pro život? Odpověď na to přináší index poradenské společnosti Mercer, o němž informoval in…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.