Autor fotografie afghánské dívky McCurry poprvé vystavuje v Praze, přivezl 107 nejlepších snímků

Na Staroměstské radnici v Praze je ode dneška k vidění 107 nejlepších snímků kariéry amerického fotografa Steva McCurryho. Tedy i slavná fotografie „Afghánská dívka“, které se někdy přezdívá Mona Lisa východu. Fotograf, který se poprvé proslavil v roce 1979, kdy zachytil situaci v rebely kontrolovaném Afghánistánu těsně před sovětskou invazí, do Prahy zavítá i osobně.  

„Pořád jsem čekal, kdo se začne zabývat výstavou Steva, protože je to skutečně úžasný fotograf a ono pořád nic. Tak jsem si řekl, že ji musím udělat sám,“ řekl na rádiu Zet kurátor výstavy a zároveň předseda České federace fotografického umění Garik Avanesian. Ten téměř tři čtvrtě roku přímo s McCurrym konzultoval, které fotografie nakonec v Praze představí.

Vedle uceleného souboru 107 fotografií se návštěvníkům výstavy představí i sám fotograf. „Osmého září bude beseda se Stevem McCurrym přímo v rámci výstavních prostorů na Staroměstské radnici. Besedou bude provázet slavný fotograf českého původu Antonín Kratochvíl,“ uvedl Avanesian a dodal, že po besedě bude následovat i autogramiáda.

Fotograf Steve McCurry se poprvé proslavil v roce 1979, kdy těsně před sovětskou invazí zachytil na fotografiích situaci v rebely kontrolovaném Afghánistánu. Do země se musel dostat v přestrojení a poté co z Afghánistánu propašoval filmový materiál, přinesl světu obraz tohoto konfliktu. „S jedním jediným svitkem filmu, který měl všitý v kabátu, se nakonec dostal zpět přes hranice a celý svět tak publikoval fotografie jen z toho filmu,“ řekl Avanesian. Podle něj ale McCurry nepatří k válečným fotodokumentaristům „I když také riskuje, tak nefotí výbuchy, střelbu a krev. On spíš fotí lidské osudy v jeho portrétech,“ řekl o několikanásobném vítězi soutěže World Press Photo kurátor výstavy.

Právě taková je i jeho nejslavnější fotografie s názvem „Afghánská dívka“, která obletěla svět na titulní stránce časopisu National Geographic. I tento snímek budou moci návštěvníci na pražské výstavě zhlédnout. „V tom pohledu přímo na fotografa u té dívky vidíme utrpení. Otázku, co budu dělat dál, jak budu žít, co mě čeká. Tím je právě ta fotografie úžasná,“ řekl kurátor výstavy o fotografii, které se někdy přezdívá Mona Lisa východu.

 

Výstava nazvaná Steve McCurry, Photographer bude k vidění od 8. do 30. září na Staroměstské radnici v Praze. 

Celý rozhovor s předsedou České federace fotografických umělců a kurátorem výstavy Garikem Avanesianem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Autor fotografie afghánské dívky McCurry poprvé vystavuje v Praze, přivezl 107 nejlepších snímků Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Holger Hollemann

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.