Autoklub ADAC požaduje kvůli dieselgate po Volkswagenu odškodné za 339 mld. Kč

Největší německý i evropský autoklub ADAC chce po koncernu Volkswagen, aby německým klientům poškozeným dieselovým skandálem vyplatil celkově 13 miliard eur (přes 339 miliard korun). Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem to podle německých médií uvedl viceprezident autoklubu Ulrich Klaus Becker.

Koncern Volkswagen do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Při jízdě auta produkují výrazně více škodlivých emisí než při kontrolních testech. Aféra se týká i zhruba 2,6 milionu vozů značek Volkswagen, Škoda, Audi a Seat registrovaných v Německu.

Největší německá automobilka sice u těchto vozů nyní musí provést úpravu softwaru, odškodné klientům ale vyplácet odmítá. Miliardové odškodné přitom už musela dát zákazníkům ve Spojených státech, kde byla kauza před dvěma lety odhalena. Autoklub ADAC nyní požaduje, aby i němečtí klienti dostali dobrovolné odškodnění v podobné výši, tedy 5000 eur (téměř 131 000 korun) na osobu. Becker to zdůvodňuje mimo jiné tím, že by úprava softwaru mohla vést v dlouhodobém horizontu k poškození vozů.

Mezi důvody, proč v Německu zatím Volkswagen klienty odškodnit nemusel, patří podle kritiků i příliš úzké propojení německé politiky s automobilovým průmyslem. Přímé odškodnění zatím nepodporuje ani jedna ze současných vládních stran CDU/CSU a sociální demokracie.

Sociální demokraté ale chtějí do německého právního řádu dostat obdobu americké hromadné žaloby, která by klientům umožnila snadněji se domáhat svých práv. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) říká, že je v zásadě pro nynější návrh z dílny ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD), ale nepovažuje za dobrý.

 

 

Zdroj: ČTK

Autoklub ADAC požaduje kvůli dieselgate po Volkswagenu odškodné za 339 mld. Kč Foto: simone mescolini / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Juncker vyzývá k větší jednotě EU

    Společnost ·

    Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker ve středu v Evropském parlamentu představil svou vizi budoucnosti Evropské unie. Ve zprávě o stavu společenství se vy…

  2. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

    Společnost ·

    Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.