Austrálie prodala svou největší zdravotní pojišťovnu Medibank Private

Australská vláda prodala soukromým investorům dominantní zdravotní pojišťovnu Medibank Private a její akcie dnes vstoupily na burzu v Sydney. Primární emise Medibank v hodnotě 5,7 miliardy australského dolaru (AUD, 109 miliard Kč) byla největším vstupem na akciový trh v oblasti Asie a Tichomoří za poslední dva roky.

Prodej Medibank byl největší privatizací v Austrálii od roku 1997, kdy stát prodal akcie telekomunikační společnosti Telstra. Je to velký úspěch pro vládu, která plánuje prodat majetek za 130 miliard AUD, aby snížila státní dluh.

Nákup akcií Medibank zajistil zhruba 440 tisícům drobným investorům solidní zisk hned první den obchodování. Kurz vystoupil proti ceně, kterou za akcie zaplatili, o zhruba deset procent. Institucionální investoři zaplatili o něco vyšší emisní cenu a zatím jsou bez zisku.

Emise Medibank připravila scénu pro to, aby na burzu úspěšně vstoupily i další firmy z oboru zdravotní péče, uvedla agentura Reuters. Upozornila na vysokou poptávku investorů po akciích společností, které by měly těžit z rychlého stárnutí obyvatelstva a z australského systému zdravotní péče, který je založen na soukromém sektoru, ale stát jej silně subvencuje.

Vláda předpokládá, že do roku 2050 se podíl lidí nad 65 let na populaci zdvojnásobí na čtvrtinu. Celkové výdaje na zdravotnictví pak vystoupí z dnešní čtvrtiny na polovinu veřejného rozpočtu.

Medibank byla založena vládou v roce 1976 jako poskytovatel levného pojištění. Nyní je u ní pojištěna zhruba šestina Australanů.

 

Zdroj: ČTK

Austrálie prodala svou největší zdravotní pojišťovnu Medibank Private Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.