Austrálie kvůli IS vyhlásila vysoký stupeň teroristického ohrožení

Vůbec poprvé od zavedení stupnice teroristického ohrožení v roce 2003 zvýšil australský premiér Tony Abbott ohrožení ze střední na vysokou úroveň. Hrozba je údajně spojena s bojovníky Islámského státu, v jejichž řadách je i několik set Australanů. Podle Abbotta ale bezprostřední nebezpečí zemi nehrozí.   

„Chci zdůraznit, že to neznamená, že by hrozilo nebezpečí bezprostředního teroristického útoku,“ uvedl Abbott. „Nemáme žádné informace o konkrétní akci,“ dodal. Podle premiéra však disponují tajné služby informacemi o lidech s úmyslem a schopností nějaký teroristický čin spáchat.

Je to vůbec poprvé od zavedení stupnice v roce 2003, kdy bylo ohrožení zvýšeno ze stupně „střední“ na stupeň „vysoký“.

Radikálové z organizace Islámský stát ovládají rozsáhlé oblasti na severu Iráku a severovýchodě Sýrie. V jejich řadách prý působí až 2000 osob ze západních zemí, mimo jiné právě i Australané.

Zdroj: ČTK

Austrálie kvůli IS vyhlásila vysoký stupeň teroristického ohrožení Foto: Australský premiér Tony Abbott Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.