Australští vědci vyvíjejí nízkonákladovou vesmírnou raketu určenou k opakovanému využití

Vědci z Technologické univerzity Queensland v Austrálii společně s odborníky firmy Heliaq Advanced Engineering pracují na vesmírném projektu SPARTAN. Výsledkem má být raketa, která dokáže doručit na oběžnou dráhu satelity o hmotnosti až 500 kilogramů. Raketa má být ekonomicky šetrná a určená pro menší státy nebo organizace, které si vlastní plnohodnotný vesmírný projekt nemohou dovolit. Raketa má být zkonstruovaná tak, aby byla schopna se vrátit na Zemi a byla připravena k opětovnému použití.  

Profesor zabývající se nadzvukovým pohonem Michael Smart řekl, že program chce využít výhod rychlého růstu trhu se satelity.

„Je to příležitost jednou za generaci. Austrálie může vstoupit s nadzvukovým průmyslem do vesmírné komunity,“ uvedl profesor Smart.

„Na oběžné dráze je v současnosti 1265 satelitů, ale náklady na spuštění jednoho satelitu jsou astronomické. Náš projekt cílí na snížení nákladů a chce učinit tento trh více ekonomický šetrným, aby na něj mohly vstoupit i menší národy a organizace. Ty poté budou moci spustit své vlastní satelity pro monitorování jejich prostoru prostřednictvím opakované použitelného vesmírného startovacího systému,“ informoval Smart.

Zdroj: heliaq.com /ALV-3 Launch Vehicle

První část systému se skládá z takzvaného Austral Launch Vehicle (ALV). V překladu jde o opakovaně použitelný raketový stupeň, který ponese horní část rakety až do chvíle zažehnutí nadzvukového náporového motoru scramjet. Ten dosáhne hypersonické rychlosti Mach 5. ALV bude vybavený křídlem a vrtulí, které mu pomohou v návratu na základnu.

Ve druhé fázi SPARTANu dosáhne náporový motor scramjet hypersonické rychlosti Mach 10. V této fázi dojde k vypuštění satelitu na oběžnou dráhu.

Kombinace systémů ALV a SPARTAN umožňuje opětovné využití až 95 procent materiálu.

„Jestliže bude projekt úspěšný, má SPARTAN šanci změnit stávající paradigma spojené použitím nové kosmické lodi po každém startu,“ myslí si Michael Smart.

Queenslandská univerzita společně s firmou Heliaq Advanced Engineering zatím vyvíjí testovací verze ALV a systému SPARTAN. Obě instituce očekávají, že testování ALV-0 s rozpětím křídel tři metry se uskuteční na konci roku 2015. Projekt je nicméně stále ve fázi hledání dostatku finančních zdrojů.

 

 

Zdroj: The University of Queensland, Heliaq Advanced Engineering, Zet

Australští vědci vyvíjejí nízkonákladovou vesmírnou raketu určenou k opakovanému využití Foto: Heliaq Advanced Engineering

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.