Australská EMH chce těžit lithium v Česku i nadále, pokusí se přesvědčit novou vládu

Australská firma European Metals Holdings (EMH) má i nadále zájem o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušnohoří. Společnost hodlá o projektu jednat s novou vládou. V rámci úterního briefingu v Praze o tom referoval generální ředitel EMH Keith Coughlan. Společnost podle jeho slov plánuje splnit závazky z memoranda, jež s firmou začátkem října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). EMH už jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí.

Možná těžba lithia v Česku se stala jedním z největších témat předvolební kampaně. Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Tvrdili, že ANO se jen snaží zakrýt Babišovy kauzy.

Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě EMH. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

V čele společnosti Geomet stojí od letoška bývalý manažer černouhelné OKD Richard Pavlík. EMH v úterý odmítlo tvrzení, že mezi akcionáře firmy patří bývalý spolumajitel OKD Zdeněk Bakala. „Jsme připraveni českým orgánům poskytnout individuální seznam pověřených podílníků,“ dodal Coughlan.

Minulý týden v pondělí se kvůli kauze lithium na mimořádné schůzi sešli poslanci. Po devítihodinové debatě Sněmovna požádala vládu, aby platnost memoranda zrušila. Končící dolní komora také uvedla, že lithium by měl v Česku těžit státní podnik. Usnesení Sněmovny jsou ale pro vládu pouze doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat.

 

 

Zdroj: ČTK

Australská EMH chce těžit lithium v Česku i nadále, pokusí se přesvědčit novou vládu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak sestaví Babiš vládní koalici?

    Společnost ·

    Volby jsou za námi. Nyní se rozběhlo povolební vyjednávání o vládní koalici. Nad variantami, které mohou vzniknout, se ve vysílání rádia ZET zamyslel redaktor portálu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.