Aukce s plátny Toyen, Štyrského a Filly byla dosud největší v ČR

Nedělní aukce umění, která investorům a sběratelům nabídla obrazy surrealistů Toyen a Jindřicha Štýrského a dalších téměř 460 uměleckých děl, vynesla rekordních 103 milionů korun a stala se tak největší aukcí v novodobé historii dražeb českého výtvarného umění. Potvrdila to kurátorka Galerie Kodl Vendula Vašátková.

Společná podzimní aukce Galerie Kodl a aukční síně Vltavín v neděli na pražském Žofíně překonala rekordní výnos 98 milionů korun na aukci obou organizátorů v loňském roce.

Galerijní plátno od Marie Čermínové, která používala pseudonym Toyen, „Ztroskotání ve snu“ z roku 1934, vrcholně surrealistického období umělkyně, se prodal za 10 milionů korun. Vyvolávací cena byla 9,5 milionu korun.

Podle Vašátkové je obraz s námětem vznášejícího se ženského torza uprostřed snové krajiny jedním z vrcholů českého i evropského surrealismu. Na aukci se také dražila dvě významná díla souputníka Toyen, Jindřich Štyrského.

Předválečná malba Štyrského „Všední probuzení“ s vyvolávací cenou 9 milionů korun, se vydražilo za 10,2 milionu korun a bylo nejdražší prodávaným obrazem.

Pro oba obrazy je společné to, že byly vystavovány už za života každého z tvůrců, figurují v jejich monografiích a dobře dokládají rozdílné mužské a ženské nuance k surrealismu jako takovému, která tato umělecká dvojice, byť proti svému záměru, ukazuje," řekla Vašátková minulý týden v rozhovoru pro Zet.

Nejdražším dílem Jindřicha Štyrského prodaným v tuzemské aukci je zatím podle iDnes obraz "Maldoror", vydražený před čtyřmi lety za 11 milionů korun.

Vašátková řekla, že zájem o díla v aukcích, v porovnání například s obdobím před pěti lety, kdy začalo globální hospodářské zpomalení, roste. Odráží to i poptávku ze strany úspěšných českých firem a institucí. Taktéž se podle Vašátkové na trhu objevuje nová generace sběratelů a investorů, kterým je v současnosti mezi 30 a 40 lety a jsou dostatečně movití.

Kubistické zátiší „Zátiší s kartou a dýmkou“ od jednoho ze zakladatelů české moderní malby Emila Filly, startující na 5,5 milionech korun, se prodalo za sedm milionů korun.

Výnos aukce i vydražené ceny jsou udávány bez aukční přirážky.

Největší radost mám z nezvykle velkého množství zájemců o umění," uvedl v tiskové zprávě Martin Kodl, majitel Galerie Kodl."Sál byl zcela zaplněn a navíc se jím celkem pětkrát ozýval potlesk.“

Štyrského plátno Akvárium vyneslo 7,8 milionu oproti vyvolávací ceně 5,5 milionu korun. Dílo vzniklo v Paříži, kam Štýrský s Toyen vycestovali v roce 1925. Podle kurátorky galerie Kodl Štýrský obraz vystavil v Paříži a ještě před válkou prodal významnému sběrateli. Původní majitelé - rodina, která obraz vlastnila - obraz na výstavy ale nepůjčovala a i dnes chce zůstat v anonymitě.

Velký souboj se mezi dražiteli strhl zejména o Ležící akt od Vojtěcha Hynaise, který se z vyvolávacích 800 tisíc vyšplhal až na 3,2 milionu korun nebo o Ateliér od Jiřího Johna, jehož cena se rovněž dostala až na trojnásobek vyvolávací ceny, a to na 390 tisíc korun.

Během aukce bylo pokořeno několik rekordů. Dvě olejomalby od Alfonse Muchy – Sedící dívka“ a Dívka v červeném – se staly jedněmi z autorových rekordních děl. Oba obrazy začínaly na částce 2,5 milionu korun a zájemci si každý z nich odnesli za 3,7 milionu korun.

Galerijní plátno Jaroslava Čermáka Židovský hřbitov v Praze se stal celosvětově druhým nejdražším dílem tohoto autora.

Zdroj: Zet

Akvárium · Zdroj: Jindřich Štyský

Aukce s plátny Toyen, Štyrského a Filly byla dosud největší v ČR Foto: Galerie Kodl

reklama

Další články

 1. RWE rozšiřuje své služby o mobilní volání

  Byznys ·

  Energetická skupina RWE rozšiřuje svoji nabídku o služby virtuálního mobilního operátora. RWE Mobil, který využívá síť T-Mobile, je určený zejména těm, kteří využív…

 2. V eurozóně v říjnu klesla nezaměstnanost

  Byznys ·

  Po měsících růstu klesla v říjnu v zemích platících eurem nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na hodnotu 12,1 procenta. V celé Evropské unii zůstala v říjnu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.