Aukce na Žofíně vydraží plátno malířky Toyen Ztroskotání ve snu

V neděli se na pražském Žofíně uskuteční Aukční den, který pořádá Galerie Kodl a Vltavín. Sběratelům bude k prodeji nabídnuto 463 uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou přes 70 miliónů korun. K vrcholům evropského surrealismu se podle odborníků řadí plátno malířky Toyen Ztroskotání ve snu, které se bude v neděli 1. prosince nabízet v aukci s vyvolávací cenou 9,5 milionu korun.

Obdobně významné je i dílo jejího souputníka Jindřicha Štyrského Všední probuzení, jež se bude dražit za devět milionů korun. Ve společné dražbě Galerie Kodl a aukční síně Vltavín bude tvorbu Štýrského reprezentovat také znovuobjevený obraz Akvárium, který byl doposud vystavován pouze jednou, a to téměř před 90 lety. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionu korun. Obraz je ukázkou artificialismu, směru, který byl výrazným projevem evropského umění 20. let, a je ještě v původním rámu.

Loňská podzimní aukce společností Kodl a Vltavín byla podle statistik serveru Artplus aukcí se zatím nejvyšším obratem - sběratelé a investoři v ní utratili 97 milionů korun (včetně aukční provize). Celoroční obrat za rok 2012 činil v případě Galerie Kodl 155 milionů korun a dostal ji na první místo v loňském žebříčku tuzemských aukčních síní podle obratu.

V neděli se bude dražit i kubistické Zátiší se sklenicí, dýmkou a kartou od Emila Filly s cenou 5,5 milionu korun. Poprvé bude veřejnosti představen Židovský hřbitov v Praze od Jaroslava Čermáka, doposud známý jen z přípravných studií a skic. Vyvolávat se bude za 2,5 milionu korun. Lákadlem aukce také podle pořadatelů mohou být znovuobjevené či doposud nepublikované práce slavných českých malířů od 19. století po modernu.

V nabídce je například Stavění sněhuláka, nově objevená a dosud nepublikovaná práce Josefa Lady, rozvíjející jeho oblíbené téma zimních radovánek ( za 450 tisíc korun), nebo Podzimní červánky od Jakuba Schikanedera, velkoformátová malba, která nebyla roky přístupná veřejnosti (3 miliony korun).

Za 1,2 milionu korun se bude nabízet rozměrný obraz Theodora Pištěka Pozdní odpoledne. Jiné Pištěkovo plátno Galerie Kodl letos na jaře vydražila za 2,7 milionu korun, a stalo se tak nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora. Nabídku aukce doplňují významná díla Alfonse Muchy, Adolfa Kosárka, Rudolfa Kremličky, Vojtěcha Hynaise nebo Jindřicha Pruchy.

Aukce na Žofíně vydraží plátno malířky Toyen Ztroskotání ve snu Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.