Účast Kanady na nové NAFTA je možná. Jednání s USA pokročily

Kanadě se podařilo dosáhnout v jednáních se Spojenými státy o obchodu pokroku. Žádná dohoda ale zatím podepsána nebyla. Po dalším kole jednání to uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová. Americký prezident Donald Trump ve uvedl, že jednání o dohodě jsou intenzivní a jejich výsledky by mohly být známy během následujících dní.

"Nic není dojednáno, dokud není dojednáno všechno," uvedla Freelandová po setkání s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem. Podařilo se podle ní nicméně dosáhnout pokroku a nová dohoda mezi USA, Kanadou a Mexikem, která by měla nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), je stále možná.

Prezident Trump ve středu řekl, že jednání s Kanadou jsou velmi intenzivní. "Uvidíme, co se stane zítra nebo za dva dny," řekl.

USA se na nové obchodní dohodě již dohodly s Mexikem a nyní jednají s Kanadou, jestli se k ní připojí.

Trump často označoval dohodu NAFTA - uzavřenou před 24 lety - za katastrofu, která zabíjí pracovní místa v Americe. NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem zrušila většinu obchodních bariér. Americký prezident a další kritici tvrdí, že dohoda přiměla americké firmy přesunout se na jih od hranic USA, kde využily levnou mexickou pracovní sílu.

 

 

Zdroj: ČTK

Účast Kanady na nové NAFTA je možná. Jednání s USA pokročily Foto: Chrystia FREELANDOVÁ; Zdroj: paparazzza / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.