Asociace výzkumných organizací: Chybí jednotná strategie, která by propojila výzkum a potřeby firem

Česká republika potřebuje jednotnou vládní strategii, která by pomohla  efektivněji propojit výzkum se skutečnými potřebami průmyslových firem. V rozhovoru pro Zet to řekl prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus. Podle Krause by vláda také měla zúžit národní priority v oblasti výzkumu.  

„Největší problém je, že tady chybí jednotná strategie na vládní úrovni, na úrovni řízení celého státu,” řekl v rozhovoru pro Zet Kraus. „Univerzity nebo ústavy Akademie věd si vytvořily (výzkumná) centra podle svých vlastních představ tak, že budou vytvářet hodnotné vědecké výsledky a publikace. Nikdo se ale moc nezamýšlel nad tím, co podnikatelská sféra od těchto center očekává."

Asociace výzkumných organizací je dobrovolné sdružení, které zastupuje zájmy soukromých firem, jejichž výsledky v oblasti výzkumu a vývoje nacházejí komerční využití. Asociace sdružuje v současnosti 80 členů.

Podle Krause centra výzkumu, která vznikla při univerzitách a vědeckých ústavech, nebyla vytvořena na základě diskuze s potenciálními odběrateli takových výzkumných služeb, ale spíše „ad hoc na základě návrhu řešitelů jednotlivých projektů.”

Priority je třeba zúžit a jasně vymezit

Podle prezidenta Asociace výzkumných organizací by také vláda měla zúžit národní priority v oblasti výzkumu. V tom by bylo možné se inspirovat v zahraničí, kde některé země mají vymezení priorit užší. Například Taiwan podporuje ve výzkumu a vývoji jen dvě oblasti, zatímco české národní priority výzkumu zahrnují asi sedm oblastí, řekl Kraus.

„V těchto prioritách se najde každý," řekl. „Kdo si vymyslí jakýkoliv výzkumný záměr, může tvrdit, že je to v národních prioritách České republiky.”

Výdaje na vědu a výzkum

Podíl výdajů na vědu a výzkum v České republice vůči hrubému domácímu produktu loni poprvé překonal průměr Evropské unie. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že veřejné, zahraniční i podnikatelské zdroje loni podpořily vědu a výzkum téměř sedmdesáti osmi miliardami korun. Oproti roku 2012 se jedná o osmiprocentní nárůst. Podíl výdajů na vědu a výzkum na HDP tak dosáhl téměř dvou procent, což je více než například v Irsku nebo Velké Británii. Za tři roky se výdaje na výzkum a vývoj zvýšily o polovinu a od roku 2005 se dokonce zdvojnásobily.

Největší podíl na financování vědy a výzkumu v České republice mají soukromé firmy, třetinu prostředků poskytuje státní rozpočet a zbytek připadá na evropské fondy. Právě ty mají podle statistiků v posledních třech letech zásadní vliv na příliv peněz do českého výzkumu. Do České republiky z nich v tomto období přiteklo na 30 miliard korun a to především na výzkum vysokých škol, kde se budují celoevropské výzkumné infrastruktury.

 

Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

 

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus · Zdroj: archiv L. Krause

L. Kraus ve Studiu Zet · Zdroj: AVO

Asociace výzkumných organizací: Chybí jednotná strategie, která by propojila výzkum a potřeby firem Foto: Shutterstock.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.