Asfaltové silnice by mohly být nahrazeny plastovými. Podle vývojářů vydrží třikrát déle

Nizozemská společnost VolkerWessels představila plány na výstavbu silnic vyrobených z recyklovaného plastu. Tato inovace má výrazně snížit pořizovací náklady, zkrátit čas potřebný na výstavbu a měla by být také šetrnější k životnímu prostředí. Snazší má být i údržba plastových silnic. Oproti asfaltu navíc mají mít až třikrát delší životnost, napsal deník The Guardian.

Další nespornou výhodou je podle nizozemské firmy skutečnost, že plastové silnice by mohly odolat extrémním teplotám, jako je například -40°C nebo 80°C. Plastové silnice jsou také odolné vůči korozi, vydrží třikrát déle než asfalt a minimalizují potřebu údržby. To má vést k méně častým dopravním omezením a tím pádem i k větší plynulosti dopravy.

Společnost VolkerWessels ujišťuje, že doba výstavby plastových silnic se počítá v řádu týdnů a ne měsíců, jako tomu je u asfaltu. Materiál na stavbu by měl být lehčí a obsahovat drenáže k bezproblémovému odtékání vody. Hlavní výhodou silnic je podle holandské společnosti dutá struktura, která se může instalovat i na písčitý povrch. Prostor pod silnicí umožňuje také instalování různých druhů vylepšení, jakými je například vyhřívání nebo doplnění o snímače pro měření rychlosti nebo snímání tvořících se kolon. Vyhřívání silnic přitom může eliminovat nebezpečný led nebo sníh.

Nizozemské město Rotterdam už podle serveru The Gurdian projevilo zájem o testování silnic společnosti VolkerWessels. Testy v laboratorních podmínkách prokážou, jestli silnice z recyklovaného plastu obstojí i v provozu a dokážou vozům zajistit bezpečnost a podobné jízdní vlastnosti jako asfalt nebo beton. Otázkou je zejména přilnavost pneumatik na recyklovaném plastovém materiálu za deště.

Projekt se ovšem stále nachází ve fázi konceptu a společnost doufá, že by první plně recyklované komunikace mohla vyrobit do tří let. V první řadě ovšem bude hledat partnery pro vývoj a výrobu optimálního materiálu. Obrátí se proto na výrobce recyklovaných materiálů, univerzity a další vědecké instituce

 

Zdroj: VolkerWessels, The Gurdian, Zet

Asfaltové silnice by mohly být nahrazeny plastovými. Podle vývojářů vydrží třikrát déle Foto: VolkerWessels

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.