Armáda USA propustí 40 tisíc vojáků, odchody se budou týkat i zahraničních základen

Armáda Spojených států chce v příštích dvou letech snížit své stavy o 40 tisíc vojáků a propustit i 17 tisíc civilních zaměstnanců. Uvedl to server listu USA Today s tím, že podrobné plány Washington zveřejní tento týden. Odchod vojáků se má týkat i zahraničních základen. Armáda záležitost odmítla komentovat.

Podle zmíněného plánu by na konci rozpočtového roku 2017 měla armáda mít 450 000 vojáků. Jako důvod snižování stavů uvádí dokument, který má USA Today k dispozici, rozpočtové škrty.

Některá úsporná opatření se očekávala. Během vrcholu misí v Afghánistánu a Iráku se počet amerických vojáků zvýšil asi na 570 000, aby se zajistilo, že voják nasazený v zahraničí bude do jednoho roku vystřídán. Protože většina takto nasazených vojáků už byla stažena, armáda ohlásila zeštíhlení.

V lednu americké ministerstvo obrany oznámilo, že chce kvůli úsporám v nadcházejících letech uzavřít v Evropě 15 základen a středisek. Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě už omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků.

 

Zdroj: ČTK

 

Armáda USA propustí 40 tisíc vojáků, odchody se budou týkat i zahraničních základen Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.