Armáda USA bude speciálním partnerským státem v rámci Dnů NATO

Americký velvyslanec v České republice Stephen King ve středu potvrdil účast USA na Dnech NATO v Ostravě 15. a 16. září. Amerika bude speciálním partnerským státem, její účast tak bude větší než v předchozích letech. Velvyslanec účast americké armády potvrdil během návštěvy kasáren ve Staré Boleslavi, kde přenocovala část konvoje amerických vozidel projíždějících přes Česko na cvičení Saber Strike 2018 v Pobaltí.

King uvedl, že půjde o jedny z největších Dnů NATO v historii. Velkou účast přislíbila Amerika díky 100. výročí založení Československa, které si republika letos připomíná.

King se po příjezdu do kasáren přivítal s americkými vojáky a prohlédl si techniku. S vojáky si také několik minut házel míčem na americký fotbal, který našel v jednom z obrněnců. Nechal si taky vysvětlit, jak obrněné vozidlo funguje.

"Chtěl bych poděkovat českému ministerstvu dopravy za mimořádnou podporu při průjezdu jednotek NATO. Spojené státy a NATO zvýšily úroveň a rozsah cvičení od roku 2014. Cvičení má ukázat, že Spojené státy jsou schopné pomoci ochránit své partnerské země," řekl King.

Přes Česko má přejet dohromady asi 400 vozidel a 1000 vojáků. Konvoj je rozdělen do dvou částí. První vstoupil do ČR během úterního večera, druhá část ve čtvrtek večer, poslední části konvoje by měly ČR opustit v pátek.

V době návštěvy velvyslance stála v kasárnách první část prvního amerického konvoje, která sem dorazila po 1:00 v noci. Do kasáren dorazí ještě sedmá, poslední část prvního konvoje.

Přesun amerických vojáků zabezpečuje česká armáda ve spolupráci s policií, podle ředitele Agentury logistiky Armády České republiky Jaroslava Trakala se jedná o standardní činnost jednotlivých orgánů.

„Podpora hostitelskou zemí je naší působností a je to v rámci plnění spojeneckých závazků. Je to systém opatření, která jsou nastavena od prvopočátku a na kterém se podílejí všechny složky armády tak, aby spojenecké závazky byly naplněny a aby přesun vojsk byl co nejméně problémový,“ řekl Trakal.

Českem za poslední tři roky projelo několik větších konvojů armády USA. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Armáda USA bude speciálním partnerským státem v rámci Dnů NATO Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.