Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že mezi lidmi o novinku, kterou přinesou od července novelizované branné zákony, bude zájem. Bečvář také doufá v to, že se do konce roku podaří naplnit početní stav armády na 84 až 85 procent. Nevyloučil to, že by se počet vojáků v budoucnu v případě potřeby mohl zvýšit. Uplynulý rok ve funkci hodnotí jako úspěšný.

Bečvář do funkce náčelníka generálního štábu nastoupil loni v květnu, nahradil Petra Pavla, který odešel do velení NATO. Jako největší úspěchy armády za dobu, kdy jí velí, Bečvář označil přijetí koncepce výstavby armády do roku 2025 nebo desetiprocentní nárůst rozpočtu. „Je také pravdou, že se nám loni podařilo velmi slušným způsobem vyčerpat rozpočet,“ poznamenal generál.

Vyzdvihl také zahájení náborů. „Dá se říct, že armáda je nyní s těmi, kteří jsou ve Vyškově (v kurzu základní přípravy), naplněna na 81 procent. To je opravdu velký skok, protože když jsem nastupoval do funkce, tak ta naplněnost byla až dramaticky nízká,“ řekl. „Pokud se podaří naplnit i podzimní nástupní termín, naplněnost by mohla být 84 až 85 procent,“ dodal.

Zdůraznil, že důležité je, že se stabilizoval počet vojáků u rozhodujících jednotek, za které považuje čtvrtou brigádu rychlého nasazení a sedmou mechanizovanou brigádu. Vojáci podle něj stále chybí u 14. pluku logistické podpory, u kterého armáda buduje zcela nový třetí prapor, nebo u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Od července začne platit balík armádní legislativy, která mimo jiné má zlepšit podmínky pro příslušníky aktivních záloh. Zavádí také pro lidi možnost přihlásit se na dobrovolné cvičení. Ve Vyškově by se první cvičení mohla uskutečnit už v říjnu. „Občan, který zvedne ruku a řekne v uvozovkách, já si to chci vyzkoušet, tak už od října bude mít možnost si projít cyklus přípravy zálohy,“ poznamenal. Kolik lidí se na cvičení přihlásí, armáda nyní neví. „Musíme to vyzkoušet. Nevíme, jestli 1. října přijede do Vyškova 30, 300 nebo 3000 lidí. Budeme se muset s tím naučit pracovat, protože kapacity Vyškova nejsou neomezené. Takže podle prvního roku se budou modelovat další roky,“ řekl.

Dobrovolná cvičení, která nahradila zvažované povinné odvody, dají lidem možnost ukázat ochotu k obraně státu. Někteří lidé z ozbrojených sil ale litují toho, že se povinné odvody nepodařilo prosadit. Bečvář by nyní nechal tuto diskusi uzavřenou. „Jsem v tom pořád optimista, věřím, že se naplní aktivní zálohy a že tu i budou lidé, kteří si budou chtít projít i jen tím dobrovolným základním výcvikem, budou se chtít tímto způsobem ztotožňovat s obranou Česka,“ řekl.

Podle koncepce výstavby armády by v českém vojsku mělo sloužit 24.162 vojáků z povolání, 3720 občanských zaměstnanců a do 5000 vojáků aktivní zálohy. Další vojáci a civilisté jsou pak zařazeni přímo pod ministerstvo obrany, to by mělo celkem mít k dispozici asi 42.800 lidí.

 

Zdroj: ČTK

Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.