Armáda chce do osmi let navýšit počet vojáků na 30 tisíc

Armáda České republiky by chtěla do roku 2026 navýšit počet vojáků v celé zemi až na 30 tisíc. Nyní je jich kolem 21 tisíc. Při slavnostním vyřazení studentů Univerzity obrany v Brně to řekl 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Jiří Baloun. Podle něj se jednak doplní počet na požadovaný stav 25 tisíc vojáků, zároveň vznikne dalších pět tisíc míst kvůli novým útvarům. Zabývat se budou například kybernetiku, robotikou a dalšími technologickými odvětvími. Reagovat na to bude i samotná univerzita, která hodlá otevřít nový obor spojený s kybernetikou.

Baloun uvedl, že před třemi lety chybělo do počtu 25 tisíc asi šest tisíc vojáků. "Dnes chybí asi 3800. Za necelé tři roky jsme ten rozdíl snížili asi o dva tisíce vojáků a pokračujeme podle plánu," sdělil.

Podle něj je první fází postupné doplnění vojáků na prázdná místa do stavu 25 tisíc. "Zároveň paralelně do roku 2025 až 2026 navýšíme podle obranné strategie počty vytvářených nových útvarů o pět tisíc osob. V konečném důsledku by v rámci celé České republiky mělo být kolem 30 tisíc vojáků," informoval Baloun.

Nové lidi armáda částečně získává z Univerzity obrany v Brně. Za poslední roky jich podle Balouna bylo asi 350. Slavnostního vyřazení se dnes na náměstí Svobody v Brně dočkalo 114 absolventů vojenského studia, z nichž byla pětina žen. V akademickém roce 2017/2018 bude promovat celkem 252 absolventů všech typů a forem studia.

Univerzita obrany vnímá větší zájem o studium. Pro ročník 2018/2019 přijala 1600 podaných přihlášek ke studiu, což je asi o osm procent více než o rok dřív. "Domníváme se, že vojenské povolání se stává prestižním a mladá generace to začíná vnímat a přistupuje tak k tomu," řekl rektor univerzity Bohuslav Přikryl. Univerzita také chystá nový obor, který se bude zabývat kybernetickou bezpečností. Podle Přikryla se tím přizpůsobuje potřebám ozbrojených sil.

 

 

Zdroj: ČTK

Armáda chce do osmi let navýšit počet vojáků na 30 tisíc Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR předala USA ostatky padlých vojáků

    Společnost ·

    Severní Korea v pátek předala Spojeným státům část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Informoval o tom Bílý …

  2. Jaká byla cesta k nové kubánské ústavě?

    Společnost ·

    Kubánský parlament v neděli jednomyslně schválil návrh nové ústavy, která oficiálně uznává soukromé vlastnictví a volný trh. Její přijetí slavili i zástupci kubánské L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.