reklama

Architekti ocenili kontroverzní budovu "Line" v Praze projektem roku

Kontroverzní budova "Line" architekta Radana Hubičky, která má vyrůst na pražském Vítězném náměstí v Dejvicích, se stala nejlepším architektonickým projektem letošního roku. Tato kategorie se letos poprvé stala součástí ocenění Stavba roku, kterou pořádá ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Stavbu budovy, přezdívané kvůli tvaru Lední medvěd, plánuje investor, PPF Real Estate, zahájit v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat

Právě podoba budovy i její vhodnost na tomto místě vzbudily u místních vášnivé diskuse. Radnice Prahy 6 kvůli nim dokonce dočasně pozastavila územní řízení. Odpůrci stavby si oficiálně stěžovali na podjatost vedení radnice i stavebního úřadu. Investor oponuje, že je projekt v souladu s územním plánem. Architektonický návrh navíc podpořili i někteří významní architekti, například Eva Jiřičná či John Eisler.

Občanské sdružení Pro Hanspaulku, které patří k nejhlasitějším odpůrcům projektu, minulý týden obvinilo autora návrhu z plagiátorství. „Objekt téměř totožný s návrhem stavby LINE společnosti ovládané miliardářem Petrem Kellnerem už stojí v jihoafrickém Kapském městě. Hubička použil téměř stejné prvky, které již zdobí stavbu vybudovanou před pěti lety na pobřeží Atlantického oceánu,“ uvedl předseda občanského sdružení Michael Pokorný.

Polyfunkční budova LINE má vyrůst na Vítězném náměstí v Praze 6 - Dejvicích. Budova nabídne prostory o rozloze přibližně 18 000 metrů čtverečních, její součástí budou kanceláře, služby, kavárna, knihovna i podzemní parkoviště. Stavbu chce investor zahájit v příštím roce, konec výstavby je naplánován na rok 2016.

Zdroj: ČTK

Architekti ocenili kontroverzní budovu "Line" v Praze projektem roku Foto: designmagazin.cz

reklama

Další články

  1. Panasonic nebude vyrábět chytré telefony

    Byznys ·

    Japonský výrobce elektroniky utrpěl v minulých dvou letech ztrátu 15 miliard USD (293,6 miliardy Kč). Firma se proto v rámci oživení rozhodla vsadit na změnu. C…

  2. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej podniku

    Byznys ·

    Dohoda o prodeji by mohla být hotova do listopadu. BlackBerry byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní na trhu zao…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.